Potrafi przeżyć, jedząc meteoryt. Naukowcy zaskoczeni pierwszym takim odkryciem

Mikroorganizm Metallosphaera sedula żywi się minerałami. Jednak naukowcy byli zaskoczeni, kiedy okazało się, że organizm gustuje także w minerałach występujących w kosmicznych skałach.

Potrafi przeżyć, jedząc meteoryt. Naukowcy zaskoczeni pierwszym takim odkryciem
Źródło zdjęć: © iStock.com | dottedhippo

09.12.2019 | aktual.: 09.12.2019 08:35

Mikroorganizm Metallosphaera sedula to jednokomórkowiec podobny do bakterii stał się przedmiotem badań zespołu dr Tetyany Milojevic z Uniwersytetu Wiedeńskiego, których wyniki opublikowano w "Scientific Reports". Badania miały na celu znaleźć organizm, który byłby w stanie przeżyć na kosmicznej skale.

Metallosphaera sedula był jednym z pierwszych, który przykuł uwagę naukowców, ponieważ mikroorganizmy po raz pierwszy odnaleziono na polu wulkanicznym. Naukowcy mieli więc podejrzenia, że organizm będzie w stanie odżywiać się minerałami, które znaleźć można m.in. w meteorytach. Przewidywania potwierdziły się, kiedy naukowcy zauważyli, że metallosphaera sedula doskonale radzi sobie z trawieniem metali ciężkich.

Jednocześnie wcześniejsze dane potwierdziły, że organizm dobrze radzi sobie w ekstremalnych warunkach - w gorących źródłach bogatych w siarkę, wulkanicznych skałach czy w otoczeniu o niskim ph. Był wykorzystywany również do pozbywania się pirytu z węgla. Zdaniem naukowców cechy te czynią z niego idealnego kandydata do wyprawy na Marsa, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że poradziłby sobie z przeżyciem w tamtych warunkach.

Badacze przetestowali, jak mikroorganizm poradzi sobie z trawieniem skał księżycowych. Na "posiłek" zostały wybrany meteoryt NWA 1172 - odnaleziony w Afryce w 2000 roku. Szybko okazało się, że przyrost mikroba jest znacznie większy, kiedy pożywia się na meteorycie niż w próbce kontrolnej na chalkopirycie.

Pierwsze wyniki bardzo pozytywnie zaskoczyły naukowców. Dały im podstawę sądzić, że w kosmosie można znaleźć inne mikroorganizmy, które również są w stanie przetrwać w żywiąc się kosmicznymi skałami. Poza tym - mogły one trafić wraz z meteorytami na Ziemię. To dodatkowo wzmacnia teorię, że życie na Ziemi mogła zapoczątkować asteroida.

wiadomościasteroidakosmos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)