Asteroida uderzy w Ziemię? NASA podaje szokujące dane, które mogą to potwierdzać

Asteroida uderzy w Ziemię? NASA podaje szokujące dane, które mogą to potwierdzać
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

03.02.2020 07:55, aktual.: 03.02.2020 08:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA z dużą dokładnością podała szansę, na to, że asteroida - wystarczająco duża, by zakłócić życie na Ziemi - uderzy w naszą planetę. Naukowcy mają również podejrzenia, gdzie spadnie kosmiczna skała.

Asteroidy pozostają jednym z największych zagrożeń dla życia na Ziemi, o czym świadczy chociażby masowe wymieranie, które miało miejsce 66 mln lat temu. O tym, że potencjalnie niebezpieczne asteroidy zbliżają się do naszej planety mówi się dosyć często, jednak na szczęście większość z nich nie stanowi realnego zagrożenia dla planety.

Niemniej NASA ostrzega, że nie jesteśmy całkiem bezpieczni. Już kilka miesięcy temu specjaliści potwierdzili, że uderzenie ogromnej asteroidy w Ziemię to tylko kwestia czasu. Chociaż badacze przyznają, że nie znają dokładnej daty, to Amerykańska Agencja Kosmiczna podała, że szansa, że asteroida wystarczająco duża, by zniszczyć miasto, uderzy w Ziemię wynosi 0,1 proc. w każdym roku.

Zdaniem specjalistów NASA, istnieje 70 proc. szansa, że taka asteroida uderzy w wodę, a nie ląd. Oznaczałoby to mniejsze zniszczenia, jednak nie pozostawia nas całkowicie bezpiecznymi. Specjaliści podkreślają, że jeśli asteroida uderzyłaby w ziemię, to istnieje 20 proc. szansy, na to że trafi w niezamieszkały obszar.

Na szczęście koniec świata raczej nie grozi nam w tym roku. Asteroidy, które mogłyby trwale zakłócić życie na Ziemi zdarzają się znacznie rzadziej. Niemniej NASA wraz z ESA szykują plan obrony planetarnej na taką ewentualność.

Naukowcy nie są jednak zgodni, co do tego, czy dinozaury zabiła asteroida, czy zmiany klimatu, które nastały w konsekwencji zderzenia kosmicznej skały z ziemią. NASA jednak zwraca uwagę, że każde z tych zagrożeń jest równie niepokojące. Przypomina również, że nawet zniszczenie jednego miasta czy zaludnionego obszaru może mieć globalne konsekwencje.

nasawiadomościkosmos
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (158)
Zobacz także