Asteroida uderzy w Ziemię? NASA podaje szokujące dane, które mogą to potwierdzać

Asteroida uderzy w Ziemię? NASA podaje szokujące dane, które mogą to potwierdzać03.02.2020 07:55
Asteroida uderzy w Ziemię? NASA podaje szokujące dane, które mogą to potwierdzać
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

NASA z dużą dokładnością podała szansę, na to, że asteroida - wystarczająco duża, by zakłócić życie na Ziemi - uderzy w naszą planetę. Naukowcy mają również podejrzenia, gdzie spadnie kosmiczna skała.

Asteroidy pozostają jednym z największych zagrożeń dla życia na Ziemi, o czym świadczy chociażby masowe wymieranie, które miało miejsce 66 mln lat temu. O tym, że potencjalnie niebezpieczne asteroidy zbliżają się do naszej planety mówi się dosyć często, jednak na szczęście większość z nich nie stanowi realnego zagrożenia dla planety.

Niemniej NASA ostrzega, że nie jesteśmy całkiem bezpieczni. Już kilka miesięcy temu specjaliści potwierdzili, że uderzenie ogromnej asteroidy w Ziemię to tylko kwestia czasu. Chociaż badacze przyznają, że nie znają dokładnej daty, to Amerykańska Agencja Kosmiczna podała, że szansa, że asteroida wystarczająco duża, by zniszczyć miasto, uderzy w Ziemię wynosi 0,1 proc. w każdym roku.

Zdaniem specjalistów NASA, istnieje 70 proc. szansa, że taka asteroida uderzy w wodę, a nie ląd. Oznaczałoby to mniejsze zniszczenia, jednak nie pozostawia nas całkowicie bezpiecznymi. Specjaliści podkreślają, że jeśli asteroida uderzyłaby w ziemię, to istnieje 20 proc. szansy, na to że trafi w niezamieszkały obszar.

Zobacz też: Asteroida uderzy niebawem? NASA ostrzega: "Zagrożenie jest realne"

Na szczęście koniec świata raczej nie grozi nam w tym roku. Asteroidy, które mogłyby trwale zakłócić życie na Ziemi zdarzają się znacznie rzadziej. Niemniej NASA wraz z ESA szykują plan obrony planetarnej na taką ewentualność.

Naukowcy nie są jednak zgodni, co do tego, czy dinozaury zabiła asteroida, czy zmiany klimatu, które nastały w konsekwencji zderzenia kosmicznej skały z ziemią. NASA jednak zwraca uwagę, że każde z tych zagrożeń jest równie niepokojące. Przypomina również, że nawet zniszczenie jednego miasta czy zaludnionego obszaru może mieć globalne konsekwencje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)