Nanodron Black Hornet Nano. Prezydent ujawnił sprzęt jednostek specjalnych

25 maja, z okazji przypadającego na poprzedni dzień Święta Wojsk Specjalnych, para prezydencka odwiedziła Jednostkę Wojskowej AGAT w Gliwicach. Na zrobionych z tej okazji zdjęciach można zobaczyć sprzęt, używany przez polskich „specjalsów”. Niektóre egzemplarze są wyjątkowo ciekawe.

Nanodron Black Hornet Nano. Prezydent ujawnił sprzęt jednostek specjalnych
Źródło zdjęć: © Prezydent.pl
Łukasz Michalik

26.05.2020 11:55

Wojska Specjalne to jeden z pięciu rodzajów sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Wojsk Specjalnych wchodzi m.in. Jednostka Wojskową Agat, którą 25 maja odwiedziła para prezydencka.

Z tej okazji, poza spotkaniem z żołnierzami, zorganizowano również prezentację używanego przez nich sprzętu. Wśród udostępnionych zdjęć, dokumentujących to wydarzenie, uwagę zwracają te, na których widać uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy Agatu. Na jednym z nich można zobaczyć prezydenta trzymającego w dłoni coś, co wygląda jak niewielka zabawka dla dzieci.

Obraz
© Flir.com

Dron Black Hornet Nano

Dron Black Hornet Nano

Miniaturowy śmigłowiec to - supernowoczesny nanodron, przeznaczony m.in. właśnie dla jednostek specjalnych. Jego zadaniem jest zwiększanie tzw. świadomości sytuacyjnej żołnierzy. W praktyce oznacza to, że nanodron jest da nich dodatkową para oczu, pozwalającą niepostrzeżenie zajrzeć do miejsc nieosiągalnych dla człowieka.

Black Hornet Nano to efekt rozpoczętego w 2008 roku programu budowy niezwykle małego drona o dużych możliwościach. Początkowo rozwijała go norweska firma Prox Dynamics, a po jej przejęciu, od 2016 roku - FLIR Systems. Jego pierwsza wersja została zaprezentowana światu w 2012 roku, a stałe prace rozwojowe sprawiły, że obecnie oferowana jest trzecia wersja tego urządzenia, używana także przez polskich żołnierzy.

Obraz
© Flir.com

Dron Black Hornet Nano

Małe rozmiary, wielkie możliwości

Black Hornet Nano waży zaledwie 33 gramy i ma 123 mm długości. Możliwość lotu zapewniają mu dwa wirniki, nadające mu formę miniaturowego śmigłowca i pozwalające na osiągnięcie prędkości nawet 25 km/h. Mimo niewielkiej masy, dron jest odporny na podmuchy wiatru o sile 10 m/s i może wykonywać zadania także podczas deszczu.

Dron został wyposażony w sensor, pozwalający na robienie zdjęć i transmisję kodowanego strumienia wideo. Użyteczność sprzętu zwiększa wymienna bateria i niemal bezgłośne działanie, utrudniające wykrycie bezzałogowca. Mimo niezwykle małych rozmiarów, nanodron może pozostawać w powietrzu nawet 25 minut, przesyłając dane na odległość do 2 kilometrów.

Obraz
© Flir.com

Dron Black Hornet Nano - konsola operatora

Black Hornet Nano został opracowany jako system indywidualny – obsługiwany przez jednego żołnierza. W związku z tym jego twórcy opracowali uproszczony model sterowania, dzięki czemu szkolenie operatora drona trwa zaledwie dni. Co istotne, nanodron może działać również bez dostępu do sygnału GPS, a wykonywanie specyficznych zadań ułatwia m.in. Vision Base Navigation – narzędzie wspomagające loty w zamkniętych pomieszczeniach.

Cały system – razem z konsolą operatora – waży zaledwie kilogram. Szacuje się, że do odbiorców na całym świecie, w tym również do polskich żołnierzy, trafiło do tej pory od 6 do 8 tysięcy Black Hornetów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)