Trwa ładowanie...
d22nkhi

Nanodron Black Hornet Nano. Prezydent ujawnił sprzęt jednostek specjalnych

25 maja, z okazji przypadającego na poprzedni dzień Święta Wojsk Specjalnych, para prezydencka odwiedziła Jednostkę Wojskowej AGAT w Gliwicach. Na zrobionych z tej okazji zdjęciach można zobaczyć sprzęt, używany przez polskich „specjalsów”. Niektóre egzemplarze są wyjątkowo ciekawe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nanodron Black Hornet Nano. Prezydent ujawnił sprzęt jednostek specjalnych
(Prezydent.pl)
d22nkhi

Wojska Specjalne to jeden z pięciu rodzajów sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Wojsk Specjalnych wchodzi m.in. Jednostka Wojskową Agat, którą 25 maja odwiedziła para prezydencka.

Z tej okazji, poza spotkaniem z żołnierzami, zorganizowano również prezentację używanego przez nich sprzętu. Wśród udostępnionych zdjęć, dokumentujących to wydarzenie, uwagę zwracają te, na których widać uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy Agatu. Na jednym z nich można zobaczyć prezydenta trzymającego w dłoni coś, co wygląda jak niewielka zabawka dla dzieci.

  Flir.com
(Flir.com)

Dron Black Hornet Nano

d22nkhi

Dron Black Hornet Nano

Miniaturowy śmigłowiec to - supernowoczesny nanodron, przeznaczony m.in. właśnie dla jednostek specjalnych. Jego zadaniem jest zwiększanie tzw. świadomości sytuacyjnej żołnierzy. W praktyce oznacza to, że nanodron jest da nich dodatkową para oczu, pozwalającą niepostrzeżenie zajrzeć do miejsc nieosiągalnych dla człowieka.

Black Hornet Nano to efekt rozpoczętego w 2008 roku programu budowy niezwykle małego drona o dużych możliwościach. Początkowo rozwijała go norweska firma Prox Dynamics, a po jej przejęciu, od 2016 roku - FLIR Systems. Jego pierwsza wersja została zaprezentowana światu w 2012 roku, a stałe prace rozwojowe sprawiły, że obecnie oferowana jest trzecia wersja tego urządzenia, używana także przez polskich żołnierzy.

  Flir.com
(Flir.com)

Dron Black Hornet Nano

d22nkhi

Małe rozmiary, wielkie możliwości

Black Hornet Nano waży zaledwie 33 gramy i ma 123 mm długości. Możliwość lotu zapewniają mu dwa wirniki, nadające mu formę miniaturowego śmigłowca i pozwalające na osiągnięcie prędkości nawet 25 km/h. Mimo niewielkiej masy, dron jest odporny na podmuchy wiatru o sile 10 m/s i może wykonywać zadania także podczas deszczu.

Dron został wyposażony w sensor, pozwalający na robienie zdjęć i transmisję kodowanego strumienia wideo. Użyteczność sprzętu zwiększa wymienna bateria i niemal bezgłośne działanie, utrudniające wykrycie bezzałogowca. Mimo niezwykle małych rozmiarów, nanodron może pozostawać w powietrzu nawet 25 minut, przesyłając dane na odległość do 2 kilometrów.

  Flir.com
(Flir.com)

Dron Black Hornet Nano - konsola operatora

d22nkhi

Black Hornet Nano został opracowany jako system indywidualny – obsługiwany przez jednego żołnierza. W związku z tym jego twórcy opracowali uproszczony model sterowania, dzięki czemu szkolenie operatora drona trwa zaledwie dni. Co istotne, nanodron może działać również bez dostępu do sygnału GPS, a wykonywanie specyficznych zadań ułatwia m.in. Vision Base Navigation – narzędzie wspomagające loty w zamkniętych pomieszczeniach.

Cały system – razem z konsolą operatora – waży zaledwie kilogram. Szacuje się, że do odbiorców na całym świecie, w tym również do polskich żołnierzy, trafiło do tej pory od 6 do 8 tysięcy Black Hornetów.

d22nkhi

Podziel się opinią

Share
d22nkhi
d22nkhi
Więcej tematów