Namierzono szpiega. Słynny U‑2 wystartował z polskiego lotniska

Miłośnicy śledzenia samolotów trafili na niezwykłą sytuację w polskiej przestrzeni powietrznej. System Flightradar24 zaalarmował ich, że na naszym podwórku pojawił się słynny Dragon Lady czyli Lockheed U-2.

Odrzutowiec szpiegowski U-2 pojawił się nad Polską
Odrzutowiec szpiegowski U-2 pojawił się nad Polską
Źródło zdjęć: © wikimedia

23.12.2023 12:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lockheed U-2 to amerykański wysokościowy odrzutowiec rozpoznawczy. Od dekad jest wykorzystywany jako narzędzie szpiegowskie, a odpowiednim dla niego miejscem w przestrzeni powietrznej jest poziom stratosfery. Tymczasem namierzono go nad Polską.

Odrzutowiec Lockheed U-2 w Polsce

O obecności odrzutowca U-2 w polskiej przestrzeni można się było dowiedzieć się w banalny sposób. Odpowiednich informacji dostarczyła między innymi popularna aplikacja Flightradar24.

Pojawił się on w okolicach Powidza, gdzie funkcjonuje 33. Baza Lotnictwa Transportowego. Jest to najnowocześniejsze lotnisko wojskowe w Polsce, a Lockheed U-2 właśnie w tym miejscu mógł liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne i odpowiednie warunki do startu i lądowania.

Odrzutowiec Lockheed U-2

Wizyta groźnego odrzutowca nie powinna też martwić. Rzeczywiście, słynny Lockheed U-2 powstał na zlecenie CIA i jest wywiadowczą legendą z czasów zimnej wojny. W Polsce U-2 nie pojawił się jednak jako wraży agent, a sprzymierzeniec. Na dodatek amerykanie wykorzystują słynne U-2 także w celach naukowych. Z odrzutowców tych korzysta nie tylko CIA, ale także NASA.

Jego unikalna konstrukcja obejmuje stałe zasobniki na urządzenia radiolokacyjne i fotograficzne umożliwiające obserwację obiektów położonych do 480 km w bok od samolotu. Dzięki temu odrzutowiec może skutecznie zbierać dane z obszarów rozległych i trudno dostępnych, w tym na przykład obszarów granicznych czy terenów o znaczeniu strategicznym.

Nie bez znaczenia jest wyposażenie U-2 w jednotorowe chowane podwozie. W momencie startu podpórki stabilizujące jego skrzydła są odrzucane. Ten element pozytywnie wpływa na manewrowość odrzutowca i zwiększa jego zdolności operacyjne.

W połączeniu z zaawansowanymi sensorycznymi systemami, U-2 jest zdolny do niezwykle precyzyjnego zbierania informacji, obejmujących zarówno obrazowanie, jak i analizę sygnałów. Te cechy czynią go niezastąpionym w działaniach wywiadowczych i monitorowaniu sytuacji na globalnej skali.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Komentarze (34)