Największy system ochrony przeciwpowodziowej na świecie. Jest imponujący

Holandia to jeden z krajów szczególnie narażonych na powodzie. Na przestrzeni lat jej mieszkańcom udało się jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, spośród których na szczególną uwagę zasługuje Plan Delta - największy system ochrony przeciwpowodziowej na świecie.

Ruchoma zapora Maeslantkering
Ruchoma zapora Maeslantkering
Źródło zdjęć: © YouTube, Rijkswaterstaat
Mateusz Tomczak

Holandia cechuje się wyjątkowym ukształtowaniem terenu. Niemal jedna czwarta terytorium tego kraju leży na terenie depresji, czyli poniżej poziomu morza. Wszelkiego rodzaju pomysły na niedopuszczanie do powodzi i łagodzenie ich skutków były i są tutaj szczególnie pożądane, a Plan Delta to przejaw wyjątkowo zaawansowanego i rozbudowanego systemu.

Największy system ochrony przeciwpowodziowej na świecie

Uznaje się, że jest to nie tylko największy, ale również jeden z najbardziej kompleksowych systemów ochrony przeciwpowodziowej na świecie. Składa się z kilkunastu części obejmując nie tylko wały przeciwpowodziowe, zapory i śluzy, ale nawet barierę przeciwsztormową zabezpieczającą południowo-zachodnią Holandię przed niszczącymi atlantyckimi sztormami. Największe wrażenie robią dwa elementy tego holenderskiego systemu - Maeslantkering oraz Oosterscheldekering.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Maeslantkering to ruchoma zapora oddana do użytku w 1997 r. Uznaje się, że to właśnie wraz z zakończeniem prac nad nią dobiegła końca budowa systemu Plan Delta. Maeslantkering znajduje się na kanale Nieuwe Waterweg w gminie Rotterdam.

Ruchoma zapora Maeslantkering

Na tę imponującą zaporę składają się dwie, wysokie na ok. 22 m, ruchome stalowe bariery. Każda z nich cechuje się długością 237 m. Maeslantkering działa w pełni automatycznie. W momencie gdy woda w okolicy zaczyna się podnosić do poziomu określonego jako niebezpieczny czujniki powodują składanie się ramion.

Przesuwanie się ruchomych elementów trwa ok. pół godziny. Kolejną godzinę ramiona opadają na betonowy fundament i od tego momentu w pełni chronią przed napierającą wodą.

Oosterscheldekering to z kolei bariera przeciwsztormowa położona na południowym zachodzie Holandii. Wybudowano ją w latach 1976-1986. To największy obiekt wchodzący w skład systemu Plan Delta, ma aż 9 km długości. Składa się z kilu segmentów oddzielanych przez betonowe filary i zawierających trzy ruchome zasuwy. Od momentu oddania do użytku Oosterscheldekering zasuwy były zamykane 27 razy (nie licząc zamknięć próbnych). Również ten proces odbywa się automatycznie po podniesieniu się wody do określonego poziomu, trwa ok. 75 minut. Jednocześnie Oosterscheldekering pełni też funkcję połączenia drogowego pomiędzy wyspami Schouwen-Duiveland i Noord-Beveland.

Plan Delta to jeden z najbardziej rozbudowanych systemów ochrony przeciwpowodziowej na świecie. Inne ciekawe rozwiązania chroniące przed niszczącymi skutkami powodzi to np. gigantyczny systemem kanalizacyjny G-Cans w Japonii czy "miasto gąbka" w Chinach.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (118)