Największy kosmiczny teleskop gotowy. Będzie szukał pierwszych gwiazd we wszechświecie

Największy kosmiczny teleskop gotowy. Będzie szukał pierwszych gwiazd we wszechświecie08.11.2016 15:26
Największy kosmiczny teleskop gotowy. Będzie szukał pierwszych gwiazd we wszechświecie
Źródło zdjęć: © NASA/MSFC

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie mógł dostrzec pierwsze gwiazdy i galaktyki, które powstały po Wielkim Wybuchu. Jego budowa rozpoczęła się 20 lat temu i pochłonęła w sumie blisko 9 miliardów dolarów.

Głównym elementem teleskopu jest lustro zbudowane z 18 sześciokątnych, pokrytych złotem elementów. Jego średnica wynosi 6,5 metra, czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku teleskopu Hubble’a. Aby dostrzec odległe gwiazdy i galaktyki, teleskop Jamesa Webba będzie mógł robić zdjęcia w paśmie podczerwonym. Naukowcy będą wykorzystywali możliwości teleskopu Jamesa Webba do poszukiwania pierwszych gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu, badań nad tym, w jaki sposób powstają gwiazdy, układy gwiezdne i galaktyki, a także do poszukiwania planet zdolnych do podtrzymania życia.

288901370084599866
Źródło zdjęć: © Northrop Grumman

Teleskop Jamesa Webba to połączony projekt NASA oraz agencji kosmicznych Europy i Kanady. Teleskop Jamesa Webba, w odróżnieniu od teleskopu Hubble’a, który porusza się po orbicie okołoziemskiej,* będzie krążył wokół słońca.* Jego wyniesienie na orbitę ma nastąpić w 2018 roku na pokładzie europejskiej rakiety Ariane 5, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)