Największy kosmiczny teleskop gotowy. Będzie szukał pierwszych gwiazd we wszechświecie

Największy kosmiczny teleskop gotowy. Będzie szukał pierwszych gwiazd we wszechświecie

Największy kosmiczny teleskop gotowy. Będzie szukał pierwszych gwiazd we wszechświecie
Źródło zdjęć: © NASA/MSFC
Bolesław Breczko
08.11.2016 15:26, aktualizacja: 09.11.2016 09:35

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie mógł dostrzec pierwsze gwiazdy i galaktyki, które powstały po Wielkim Wybuchu. Jego budowa rozpoczęła się 20 lat temu i pochłonęła w sumie blisko 9 miliardów dolarów.

Głównym elementem teleskopu jest lustro zbudowane z 18 sześciokątnych, pokrytych złotem elementów. Jego średnica wynosi 6,5 metra, czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku teleskopu Hubble’a. Aby dostrzec odległe gwiazdy i galaktyki, teleskop Jamesa Webba będzie mógł robić zdjęcia w paśmie podczerwonym. Naukowcy będą wykorzystywali możliwości teleskopu Jamesa Webba do poszukiwania pierwszych gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu, badań nad tym, w jaki sposób powstają gwiazdy, układy gwiezdne i galaktyki, a także do poszukiwania planet zdolnych do podtrzymania życia.

Obraz
© Northrop Grumman

Teleskop Jamesa Webba to połączony projekt NASA oraz agencji kosmicznych Europy i Kanady. Teleskop Jamesa Webba, w odróżnieniu od teleskopu Hubble’a, który porusza się po orbicie okołoziemskiej,* będzie krążył wokół słońca.* Jego wyniesienie na orbitę ma nastąpić w 2018 roku na pokładzie europejskiej rakiety Ariane 5, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)