Najszybsze mrówki na świecie. Potrafią osiągnąć niesamowitą prędkość
Żyją na Saharze, wytrzymują temperaturę 54 st. C., biegają po rozgrzanym piasku, przebierają odnóżami 47 razy na sekundę i w tym czasie są w stanie pokonać dystans równy 108 długościom swojego ciała. Naukowcy nie mają wątpliwości - to najszybsze mrówki na świecie.
Srebrne mrówki żyją w jednym z najgorętszych miejsc na świecie - na tunezyjskiej Saharze. Słońce rozgrzewa tam piasek aż do 70 stopni Celsjusza, a maksymalna temperatura powietrza przekracza niekiedy nawet 50 st. C. Na piaszczystych terenach wody jest jak na lekarstwo, a w dodatku żyją tam jaszczurki, dla których mrówki są łakomym kąskiem.
Aby przeżyć, mrówki przyjęły morderczą taktykę - opuszczają gniazda wtedy, kiedy upał zmusza wszystkich ich wrogów to schowania się w cieniu. Same podczas 50-stopniowego skwaru są w stanie wytrzymać zaledwie kilka minut, dlatego rozpędzają się do niewiarygodnej prędkości, aby jak najszybciej zdobyć pożywienie i wrócić do gniazda.
Niemieccy biolodzy już dekadę temu odkryli, że Cataglyphis bombycina - saharyjskie srebrne mrówki, mają świetną orientację w terenie, dzięki czemu potrafią zdobyć pokarm i po linii prostej, czyli najkrótszą drogą wrócić do gniazda, z którego wyruszyły na polowanie. Naukowcy odkryli, że podczas powrotu do schronienia kierowały się także liczbą pokonanych wcześniej kroków.
Naukowcy nie mają wątpliwości - to najszybsze mrówki świata
Ten sam zespół niemieckich biologów pod kierunkiem Haralda Wolfa i Sarah Pfeffer z Uniwersytetu Ulm w Niemczech postanowił powrócić po latach do tematu saharyjskich srebrnych mrówek i zbadać ich prędkość. Po dokonaniu precyzyjnych pomiarów okazało się, że owady potrafią się rozpędzić do 85,5 cm na sekundę, co czyni je najszybszymi mrówkami na świecie.
Naukowcy wspominali, że odnalezienie mrowisk sprawiło im sporo trudności.
- Musieliśmy rozglądać się za kopiącymi w piasku mrówkami lub śledzić mrówki, które po żerowaniu wracały do domu - relacjonowała Sarah Pfeffer.
Gdy naukowcom udało się zlokalizować gniazdo, podsunęli do wejścia aluminiowy kanał, na końcu którego umieścili dżdżownice, następnie obserwowali, jak mrówki krążyły w kanale tam i z powrotem. Później biolodzy wykopali gniazdo i przewieźli je do Niemiec, by w warunkach laboratoryjnych sprawdzić, jak srebrne mrówki poruszają się w dużo chłodniejszych warunkach.
Na Saharze ich prędkość była zdumiewająca. Maksymalna prędkość mrówek wynosiła 85,5 cm na sekundę, co znaczyło, że w tym czasie były w stanie pokonać odległość równą 108 długościom swoich ciał. W laboratorium przy temperaturze 10 st. C. owady poruszały się wolniej, osiągając maksymalną prędkość 62 cm na sekundę.
Saharyjskie srebrne mrówki - te liczby robią wrażenie
Gdyby człowiek potrafił biegać z taką prędkością (w przeliczeniu na rozmiar ciała), to w ciągu jednej sekundy pokonywałby odległość 200 metrów, rozpędzałby się więc do 700 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że srebrne mrówki należą do jednych z najszybszych zwierząt lądowych w przeliczeniu na rozmiar ciała na świecie. Szybsze od nich są tylko australijskie chrząszcze (171 długości ciała na sekundę).
Niemieccy biolodzy mierzyli, jak szybko mrówki muszą przebierać nogami, aby osiągnąć takie prędkości. Okazuje się, że swoimi odnóżami o długości 4,3-6,8 mm wykonują aż 47 kroków na sekundę. Przy tym podpierają się i unoszą na przemian po trzy odnóża. W miarę zwiększania prędkości rośnie długość ich kroku - z 4,7 mm do 20,8 mm. Po przekroczeniu szybkości 30 cm na sekundę, mrówki są w stanie unosić się w powietrzu.
Badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu "Journal of Experimental Biology".