Trwa ładowanie...
ycipk-g726j6

Najszybsze mrówki na świecie. Potrafią osiągnąć niesamowitą prędkość

Żyją na Saharze, wytrzymują temperaturę 54 st. C., biegają po rozgrzanym piasku, przebierają odnóżami 47 razy na sekundę i w tym czasie są w stanie pokonać dystans równy 108 długościom swojego ciała. Naukowcy nie mają wątpliwości - to najszybsze mrówki na świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Saharyjskie srebrne mrówki są niesamowicie szybkie
Saharyjskie srebrne mrówki są niesamowicie szybkie (Shutterstock.com)
ycipk-g726j6

Srebrne mrówki żyją w jednym z najgorętszych miejsc na świecie - na tunezyjskiej Saharze. Słońce rozgrzewa tam piasek aż do 70 stopni Celsjusza, a maksymalna temperatura powietrza przekracza niekiedy nawet 50 st. C. Na piaszczystych terenach wody jest jak na lekarstwo, a w dodatku żyją tam jaszczurki, dla których mrówki są łakomym kąskiem.

Aby przeżyć, mrówki przyjęły morderczą taktykę - opuszczają gniazda wtedy, kiedy upał zmusza wszystkich ich wrogów to schowania się w cieniu. Same podczas 50-stopniowego skwaru są w stanie wytrzymać zaledwie kilka minut, dlatego rozpędzają się do niewiarygodnej prędkości, aby jak najszybciej zdobyć pożywienie i wrócić do gniazda.

ycipk-g726j6

Niemieccy biolodzy już dekadę temu odkryli, że Cataglyphis bombycina - saharyjskie srebrne mrówki, mają świetną orientację w terenie, dzięki czemu potrafią zdobyć pokarm i po linii prostej, czyli najkrótszą drogą wrócić do gniazda, z którego wyruszyły na polowanie. Naukowcy odkryli, że podczas powrotu do schronienia kierowały się także liczbą pokonanych wcześniej kroków.

Naukowcy nie mają wątpliwości - to najszybsze mrówki świata

Ten sam zespół niemieckich biologów pod kierunkiem Haralda Wolfa i Sarah Pfeffer z Uniwersytetu Ulm w Niemczech postanowił powrócić po latach do tematu saharyjskich srebrnych mrówek i zbadać ich prędkość. Po dokonaniu precyzyjnych pomiarów okazało się, że owady potrafią się rozpędzić do 85,5 cm na sekundę, co czyni je najszybszymi mrówkami na świecie.

ycipk-g726j6

Naukowcy wspominali, że odnalezienie mrowisk sprawiło im sporo trudności.

- Musieliśmy rozglądać się za kopiącymi w piasku mrówkami lub śledzić mrówki, które po żerowaniu wracały do domu - relacjonowała Sarah Pfeffer.

Gdy naukowcom udało się zlokalizować gniazdo, podsunęli do wejścia aluminiowy kanał, na końcu którego umieścili dżdżownice, następnie obserwowali, jak mrówki krążyły w kanale tam i z powrotem. Później biolodzy wykopali gniazdo i przewieźli je do Niemiec, by w warunkach laboratoryjnych sprawdzić, jak srebrne mrówki poruszają się w dużo chłodniejszych warunkach.

ycipk-g726j6

Na Saharze ich prędkość była zdumiewająca. Maksymalna prędkość mrówek wynosiła 85,5 cm na sekundę, co znaczyło, że w tym czasie były w stanie pokonać odległość równą 108 długościom swoich ciał. W laboratorium przy temperaturze 10 st. C. owady poruszały się wolniej, osiągając maksymalną prędkość 62 cm na sekundę.

Czytaj także: Sezon na pająki w domach rozpoczęty. Oto sposoby na pozbycie się nieproszonych gości

Saharyjskie srebrne mrówki - te liczby robią wrażenie

Gdyby człowiek potrafił biegać z taką prędkością (w przeliczeniu na rozmiar ciała), to w ciągu jednej sekundy pokonywałby odległość 200 metrów, rozpędzałby się więc do 700 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że srebrne mrówki należą do jednych z najszybszych zwierząt lądowych w przeliczeniu na rozmiar ciała na świecie. Szybsze od nich są tylko australijskie chrząszcze (171 długości ciała na sekundę).

ycipk-g726j6

Niemieccy biolodzy mierzyli, jak szybko mrówki muszą przebierać nogami, aby osiągnąć takie prędkości. Okazuje się, że swoimi odnóżami o długości 4,3-6,8 mm wykonują aż 47 kroków na sekundę. Przy tym podpierają się i unoszą na przemian po trzy odnóża. W miarę zwiększania prędkości rośnie długość ich kroku - z 4,7 mm do 20,8 mm. Po przekroczeniu szybkości 30 cm na sekundę, mrówki są w stanie unosić się w powietrzu.

Badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu "Journal of Experimental Biology".

ycipk-g726j6

Zobacz także: Inwazja biedronek azjatyckich. Jak się pozbyć uciążliwych owadów? Podpowiadamy

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-g726j6

ycipk-g726j6
ycipk-g726j6