Najstarsze nasienie świata. Było większe niż osobnik, który je wytworzył. Nie zgadniesz, gdzie je znaleziono

Najstarsze nasienie świata. Było większe niż osobnik, który je wytworzył. Nie zgadniesz, gdzie je znaleziono

Owad w bursztynie (zdjęcie ilustracyjne)
Owad w bursztynie (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
17.09.2020 23:21, aktualizacja: 01.03.2022 13:54

Liczący sobie 100 mln lat kawałek bursztynu ujawnił najstarszą w historii próbkę zwierzęcego nasienia – donosi Science Alert. Jest ono wielokrotnie większe niż ludzkie i jednocześnie pochodzi od… krewetkowego skorupiaka mniejszego niż ziarenko maku.

Starożytny małż, którego nasiono odnaleziono bursztynie, należy do wciąż żyjącej klasy mikroskorupiaków, znanych jako małżoraczki, które słyną z tego, że zawierają nasienie do dziesięciu razy większe od siebie. Może to brzmieć niemożliwie, ale kiedy te mikroskopijne komórki są skręcone i zaplątane w maleńkie kuleczki, mogą łatwo przemieszczać się po żeńskim przewodzie rozrodczym.

Najstarsza sperma

Naukowcy za pomocą skanera micro-CT ujawnili 39 osobników starożytnych "krewnych" dzisiejszych mikroskorupiaków, wszystkich w tym samym kawałku bursztynu. Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, że ta zamarznięte organizmy nadal posiadają niektóre z tych samych cech reprodukcyjnych, które widzimy u małżoraczków dzisiaj – w tym olbrzymią spermę.

Według badaczy sperma znajdująca się w tym bursztynie jest najstarszą próbką zwierzęcego nasienia. W 2014 r. znaleziono w Australii małżoraczki zawierające spermę sprzed 16 mln lat. Ale nasienie znalezione teraz, odkryte w Myanmarze, jest starsze o 83 miliony lat. Jest też ok. dwa razy starsze niż najstarsza do tej pory znaleziona pozostałość spermy zwierzęcej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)