Najstarsze nasienie świata. Było większe niż osobnik, który je wytworzył. Nie zgadniesz, gdzie je znaleziono

Owad w bursztynie (zdjęcie ilustracyjne)
Owad w bursztynie (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.09.2020 23:21, aktual.: 01.03.2022 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczący sobie 100 mln lat kawałek bursztynu ujawnił najstarszą w historii próbkę zwierzęcego nasienia – donosi Science Alert. Jest ono wielokrotnie większe niż ludzkie i jednocześnie pochodzi od… krewetkowego skorupiaka mniejszego niż ziarenko maku.

Starożytny małż, którego nasiono odnaleziono bursztynie, należy do wciąż żyjącej klasy mikroskorupiaków, znanych jako małżoraczki, które słyną z tego, że zawierają nasienie do dziesięciu razy większe od siebie. Może to brzmieć niemożliwie, ale kiedy te mikroskopijne komórki są skręcone i zaplątane w maleńkie kuleczki, mogą łatwo przemieszczać się po żeńskim przewodzie rozrodczym.

Najstarsza sperma

Naukowcy za pomocą skanera micro-CT ujawnili 39 osobników starożytnych "krewnych" dzisiejszych mikroskorupiaków, wszystkich w tym samym kawałku bursztynu. Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, że ta zamarznięte organizmy nadal posiadają niektóre z tych samych cech reprodukcyjnych, które widzimy u małżoraczków dzisiaj – w tym olbrzymią spermę.

Według badaczy sperma znajdująca się w tym bursztynie jest najstarszą próbką zwierzęcego nasienia. W 2014 r. znaleziono w Australii małżoraczki zawierające spermę sprzed 16 mln lat. Ale nasienie znalezione teraz, odkryte w Myanmarze, jest starsze o 83 miliony lat. Jest też ok. dwa razy starsze niż najstarsza do tej pory znaleziona pozostałość spermy zwierzęcej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także