Trwa ładowanie...
d147jmj

Najnowszy brytyjski lotniskowiec za 3 mld funtów wciąż używa…Windowsa XP

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth został oddany do użytku w poniedziałek. Wielu doświadczonych wojskowych stwierdziło nawet, że "jest to początek nowej ery dla brytyjskiej marynarki". Można by pomyśleć, że tak zaawansowany i hucznie chwalony okręt będzie wyposażony w najnowsze dostępne oprogramowanie. Rzeczywistość jest jednak inna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najnowszy brytyjski lotniskowiec za 3 mld funtów wciąż używa…Windowsa XP
(courtesy of the Aircraft Carrier Alliance)
d147jmj

Ten kosztujący 3 miliardy funtów i mierzący ponad 280 metrów okręt opuścił stocznie Rosyth Dockyard w Szkocji, aby rozpocząć swoje pierwsze testy na otwartym morzu. Jednak pomimo ogromnego kosztu i wielokrotnych opóźnień w pracach, reporterzy zaproszeni na pokład zauważyli coś niepokojącego. Niektóre z komputerów pokładowych wyświetlały logo archaicznego systemu Windows XP, który miał swoją premierę w 2001 roku.

   courtesy of the Aircraft Carrier Alliance
(courtesy of the Aircraft Carrier Alliance)

Anonimowe źródło doniosło dziennikowi "The Times", że wykorzystany został Windows XP, ponieważ dział IT odpowiedzialny za statek składał zamówienie w roku 2004. Wtedy ten system operacyjny był w powszechnym użyciu, jednak teraz jest już żałośnie przestarzały.

d147jmj

Według oficjalnych informacji, HMS Queen Elizabeth - oraz jej siostrzany okręt HMS Prince of Wales - mają działać pod kontrolą Windowsa XP aż do roku 2026, w którym to systemy obydwu okrętów zostaną zmodernizowane.

Nie tylko najnowszy brytyjski lotniskowiec korzysta z przestarzałego systemu. Jak niedawno ujawniono, z niewspieranego już przez Microsoft systemu korzysta również Pentagon. W użyciu Ministerstwa Obrony USA wciąż jest sprzęt, z którego korzystaliśmy wiele lat temu.

d147jmj

Zobacz: Oto lodówka z... systemem Windows 10! Zobacz, jak działa

Dziś stary system możemy spotkać np. na urządzeniach służbowych w urzędach czy szkołach. W brytyjskiej służbie zdrowia Windowsa XP można znaleźć w 9 na 10 działających maszyn.

d147jmj

Podziel się opinią

Share
d147jmj
d147jmj
Więcej tematów