Najdłużej żyjące zwierzęta świata. Żółwie są daleko w tyle
Słynące z długowieczności żółwie olbrzymie nie mogą równać się z gąbkami, które są w stanie dożywać ponad 10 tys. lat. Naukowcy wyróżniają także kategorię zwierząt potencjalnie nieśmiertelnych. Zaliczamy do nich organizmy, które nie starzeją się oraz są w stanie odwracać swoje cykle życiowe.
07.02.2023 | aktual.: 08.02.2023 19:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Za zwierzęta potencjalnie nieśmiertelne uważane są m.in. meduzy Turritopsis dohrnii. Rozpoczynają one życie jako larwy, a następnie osiedlają się na dnie morskim i przekształcą w polipy. Polipy wytwarzają potem swobodnie pływające meduzy.
Według Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, dojrzałe T. dohrnii są wyjątkowe, ponieważ mogą ponownie zamienić się w polipy, jeśli są fizycznie uszkodzone lub głodne, a później powracają do stanu meduzy. Placówka podkreśla, że meduzy, które pochodzą z Morza Śródziemnego, mogą wielokrotnie powtarzać proces odwracania swojego cyklu życiowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwierzęta potencjalnie nieśmiertelne - nie tylko meduzy
Oprócz T. dohrnii, do potencjalnie nieśmiertelnych zwierząt zalicza się także stułbie szare (Hydra oligactis). Są to bezkręgowce w dużej mierze zbudowane z komórek macierzystych, które nieustannie regenerują się poprzez powielanie lub klonowanie. Umierają one w warunkach naturalnych z powodu zagrożeń, takich jak drapieżniki i choroby. Gdyby nie czynniki zewnętrzne, stułbie mogłyby się regenerować w nieskończoność. Z tego powodu w żargonie naukowym przyjęło mówić się o ich nieśmiertelności.
– Wydaje się, że się nie starzeją, więc potencjalnie są nieśmiertelne – powiedział serwisowi Live Science Daniel Martínez, profesor biologii w Pomona College w Claremont w Kalifornii, który odkrył tę niezwykłą cechę u Hydra oligactis. Nie oznacza to jednak, że stułbie są w stanie zachować życie wieczne.
– Jeśli dosypie się soli do hodowli stułbi, to one tego nie przeżyją. Nawet w idealnym środowisku zdarza się, że stułbie umierają – wskazywał w rozmowie z tygodnikiem "Polityka" dr Maciej Dańko z Instytutu Demografii im. Maxa Plancka w Niemczech. Brytyjski biochemik Nick Lane wyjaśniał z kolei w książce "Pytanie o życie", że linia płciowa tych organizmów "jest nieśmiertelna w tym sensie, że komórki płciowe mają wiecznotrwałą zdolność podziału".
Co jakiś czas zdarza się, że stułbia przechodzi z rozmnażania bezpłciowego na płciowe. Powoduje to, że w jej komórkach pojawiają się uszkodzenia. Zwierzę jest jednak w stanie powstrzymać proces starzenia się, gdyż - jak mówi dr Dańko - pozbywa się uszkodzonych komórek i wymienia je na nowe, powstałe w wyniku podziału komórek macierzystych.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski