Najdłużej żyjące zwierzęta świata. Żółwie są daleko w tyle

Słynące z długowieczności żółwie olbrzymie nie mogą równać się z gąbkami, które są w stanie dożywać ponad 10 tys. lat. Naukowcy wyróżniają także kategorię zwierząt potencjalnie nieśmiertelnych. Zaliczamy do nich organizmy, które nie starzeją się oraz są w stanie odwracać swoje cykle życiowe.

Hydra oligactis
Hydra oligactis
Źródło zdjęć: © East News | SPL
Adam Gaafar

07.02.2023 | aktual.: 08.02.2023 19:12

Za zwierzęta potencjalnie nieśmiertelne uważane są m.in. meduzy Turritopsis dohrnii. Rozpoczynają one życie jako larwy, a następnie osiedlają się na dnie morskim i przekształcą w polipy. Polipy wytwarzają potem swobodnie pływające meduzy.

Ten gatunek meduzy jest uważany za potencjalnie nieśmiertelny
Ten gatunek meduzy jest uważany za potencjalnie nieśmiertelny© Wikimedia Commons | Bachware

Według Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, dojrzałe T. dohrnii są wyjątkowe, ponieważ mogą ponownie zamienić się w polipy, jeśli są fizycznie uszkodzone lub głodne, a później powracają do stanu meduzy. Placówka podkreśla, że meduzy, które pochodzą z Morza Śródziemnego, mogą wielokrotnie powtarzać proces odwracania swojego cyklu życiowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zwierzęta potencjalnie nieśmiertelne - nie tylko meduzy

Oprócz T. dohrnii, do potencjalnie nieśmiertelnych zwierząt zalicza się także stułbie szare (Hydra oligactis). Są to bezkręgowce w dużej mierze zbudowane z komórek macierzystych, które nieustannie regenerują się poprzez powielanie lub klonowanie. Umierają one w warunkach naturalnych z powodu zagrożeń, takich jak drapieżniki i choroby. Gdyby nie czynniki zewnętrzne, stułbie mogłyby się regenerować w nieskończoność. Z tego powodu w żargonie naukowym przyjęło mówić się o ich nieśmiertelności.

Hydra oligactis
Hydra oligactis© Wikimedia Commons | Lifetrance

– Wydaje się, że się nie starzeją, więc potencjalnie są nieśmiertelne – powiedział serwisowi Live Science Daniel Martínez, profesor biologii w Pomona College w Claremont w Kalifornii, który odkrył tę niezwykłą cechę u Hydra oligactis. Nie oznacza to jednak, że stułbie są w stanie zachować życie wieczne.

– Jeśli dosypie się soli do hodowli stułbi, to one tego nie przeżyją. Nawet w idealnym środowisku zdarza się, że stułbie umierają – wskazywał w rozmowie z tygodnikiem "Polityka" dr Maciej Dańko z Instytutu Demografii im. Maxa Plancka w Niemczech. Brytyjski biochemik Nick Lane wyjaśniał z kolei w książce "Pytanie o życie", że linia płciowa tych organizmów "jest nieśmiertelna w tym sensie, że komórki płciowe mają wiecznotrwałą zdolność podziału".

Co jakiś czas zdarza się, że stułbia przechodzi z rozmnażania bezpłciowego na płciowe. Powoduje to, że w jej komórkach pojawiają się uszkodzenia. Zwierzę jest jednak w stanie powstrzymać proces starzenia się, gdyż - jak mówi dr Dańko - pozbywa się uszkodzonych komórek i wymienia je na nowe, powstałe w wyniku podziału komórek macierzystych.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)