Najbezpieczniejsze i najmocniej strzeżone miejsca na ziemi
13.11.2018 | aktual.: 13.11.2018 16:19
Skarbiec w Fort Knox jest tak niedostępny i pilnie strzeżony, że stał się synonimem bezpieczeństwa. Nic w tym dziwnego, w końcu złoto które jest tam przechowywane, jest warte około 180 miliardów dolarów. Jeśli jednak komuś przyszłoby do głowy włamanie się do skarbca, to musiałby najpierw pokonać cztery różne ogrodzenia - z czego dwa znajdujące się pod napięciem - prześlizgnąć się niepostrzeżenie obok wartowników i kamer. A to tylko, żeby dotrzeć do budynku, w którym znajduje się skarbiec. Przebicie się do skarbca przez ściany można od razu sobie darować, są one wykonane z granitu o grubości 120 cm i wzmocnione zbrojonym betonem. Dojścia do skarbca chronią, oprócz strażników, kamer i drzwi chronionych szyfrem, 22-tonowe stalowe wrota o grubości 50 cm, do których otwarcia potrzebne jest wpisanie kodu, którego nikt nie zna w całości. Poszczególni pracownicy skarbca znają tylko fragmenty sekwencji, a drzwi otwierają się gdy każdy z pracowników wpisze swoją część. Jeśli jednak komuś udało by się dostać do skarbca to wyniesienie złota mogłoby się okazać jeszcze trudniejsze. Budynek znajduje się bowiem na terenie bazy Armii Stanów Zjednoczonych w której stacjonuje 30 tysięcy żołnierzy.
Globalny Bank Nasion Svalbard
W tym skarbcu nikt nie trzyma złota, ale kiedyś może się okazać, że jego zawartość jest warta więcej niż drogocenny kruszec. W Banku Nasion Svalbard przechowywane są nasiona ponad 840 tysięcy roślin z całego świata, które mają zagwarantować, że rośliny będzie można odtworzyć nawet w przypadku globalnej katastrofy. Bank nasion znajduje się na wyspie Spitsbergen na Oceanie Arktycznym około 1300 kilometrów na południe od Bieguna Północnego. Mieści się w wydrążonym w górze 120-metrowym tunelu, a jego wejścia strzegą trzy niezależne śluzy. Co ciekawe, na miejscu nie ma stałego personelu, a zgromadzone w banku nasiona mogłyby przetrwać setki lat bez ingerencji człowieka. Wpływa na to w dużej mierze lokalizacja skarbca. Panująca w nim niska temperatura wspomaga konserwację nasion, a położenie go 120 metrów nad poziomem morza ma zapobiec zalaniu w przypadku podniesienia się poziomu wód.
Kompleks Góry Chayenne
Pod 610 metrami granitu, we wnętrzu góry Chayenne, mieści się Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD), które jest odpowiedzialne za monitorowanie i kontrolowanie przestrzeni powietrznej nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, a także (albo przede wszystkim) za ostrzeganie przed zbliżającymi się wrogimi rakietami dalekiego zasięgu. Chroniony przez tony granitu i 25-tonowe pancerne drzwi bunkier może przetrwać wybuch bomby atomowej o sile 30 megaton. Pracownicy kompleksu mogą kontynuować swoje zadania w warunkach skażenia chemicznego, biologicznego i radioaktywnego, dzięki najbardziej zaawansowanych filtrom wody i powietrza. Budynki mieszczące się pod górą Chayenne zostały postawione na ponad tysiącu ogromnych sprężyn, które maja zapobiec przemieszczaniu się i zniszczeniu w wypadku trzęsienia ziemi.
Iron Mountain
Iron Mountain to amerykańska firma, która oferuje bezpieczne przechowywanie zarówno fizycznych dóbr jak i danych informatycznych. Ale oprócz zwykłych strzeżonych magazynów i serwerowni, Iron Mountain dysponuje też jednym z najbezpieczniejszych na świecie schronów. Podziemny kompleks Iron Mountain w stanie Pensylvania w USA to ponad 500 tysięcy metrów kwadratowych magazynów, strzeżonych sejfów i serwerowni, które zajmują tereny byłej kopalni wapienia. Składowane są tutaj m.in. oryginalne klisze z filmami największych wytwórni filmowych, mastery utworów gwiazd muzyki czy negatywy legendarnych zdjęć. W Iron Mountain swoją kolekcję zdjęć przechowuję m.in. Bill Gates, który jest właścicielem 27 milionów obrazów. Większość najemców schronu Iron Mountain jest niejawna, ale wiadomo, że wśród nich znajduje się wiele agencji rządowych.
Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku
Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że to nie w Fort Knox znajduje się największa ilość złota. Najbogatszy pod tym względem skarbiec jest w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Przechowywane tutaj złoto ma wartość około 415 miliardów dolarów i w większości należy do banków centralnych innych państw. Tym samym jest to największy magazyn złota na świecie. Co ciekawe Bank Federalny nie pobiera opłaty za przechowywanie złotych sztabek, a jedynie za ich transport. Skarbiec ze złotem znajduje się 25 metrów pod poziomem ulicy i chronią go 90-tonowe stalowe drzwi. W odróżnieniu od skarbca w Fort Knox, skarbiec w Nowym Jorku jest dostępny dla zwiedzających.
Skarbiec banku Teikoku w Hiroshimie
Niewiele struktur przetrwało wybuch zrzuconej na japońskie miasto bomby atomowej w czasie II wojny światowej. Ale jedną z nich był skarbiec banku Teikoku. Sam bank, tak jak wiele innych budynków, został zmieciony z powierzchni ziemi, ale skarbiec przetrwał wybuch chroniąc dobra w nim schowane. Producent skarbca, firma Molster, przez lata chwaliła się później, że ich produkty są wstanie przetrwać wybuch atomowy.
Serwerownia Bahnhof, Sztokholm
Serwerownia szwedzkiego dostawcy internetu Bahnhof to nie nudne stalowe hale i ciągnące się magazyny, a miejsce które wygląda jakby żywcem wyciągnięte z filmu o Jamesie Bondzie. Serwerownia zajmuje dawny schron atomowy Pionen znajdujący się 30 metrów pod ziemią, zdolny przetrwać wybuch bomby wodorowej. Otoczona granitem i wyposażona w dwa niezależne źródła energii serwerownia jest jedną z najbezpieczniejszych na świecie. Nie bez powodu Julian Assange wybrał to miejsce do przechowywania dokumentów WikiLeaks w 2010 roku.