Nagroda Nobla 2020 w dziedzinie fizyki za badania nad czarnymi dziurami
Tegoroczni laureaci nagrody Nobla w dziedzinie fizyki to Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghe. Naukowcy przyczynili się do lepszego poznania specyfiki czarnych dziur.
06.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:05
W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana trzem laureatom. Roger Penrose został nagrodzony za to, że swoimi badaniami "wykazał, w jaki sposób teoria względności doprowadziła do powstania czarnych dziur". Z kolei Reinhard Genzel i Andrea Ghe otrzymali nagrodę za odkrycie, "że niewidzialny i niezwykle silny obiekt rządzi orbitami gwiazd w centrum naszej galaktyki".
Nobel za odkrycia związane z czarnymi dziurami
- Odkrycia tegorocznych laureatów otworzyły nowe możliwości w dziedzinie badań obiektów supermasywnych – przazał David Haviland - członek komitetu Nobla.
Roger Penrose wykorzystał metody matematyczne, aby udowodnić, że czarne dziury są bezpośrednią konsekwencją ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Sam Einstein nie wierzył, że czarne dziury faktycznie istnieją. Dziesięć lat po śmierci Einsteina w 1965 roku Penrose udowodnił, że czarne dziury naprawdę mają prawo bytu. Obecnie jego pionierski artykuł na ten temat jest nadal uważany za najbardziej godny uwagi wkład w ogólną teorię względności po pracy samego Einsteina.
Andrea Ghe jest czwartą kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Razem z Reinhardem Genzelem badali część Drogi Mlecznej, znajdującą się bardzo blisko jej centrum. Obserwacje pozwoliły im ustalić, że w centrum naszej galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura.
- Mam nadzieję, że uda mi się zainspirować inne młode kobiety do pracy w tej dziedzinie. Jest to dziedzina, która daje tak wiele przyjemności, a jeśli pasjonujesz się nauką, jest tak wiele do zrobienia – powiedziała Ghe.