Na niebie pojawi się Superksiężyc. To zjawisko, które trzeba zobaczyć
W poniedziałek, 19 sierpnia, na niebie pojawi się największa i najjaśniejsza pełnia Księżyca w 2024 r. To wyjątkowe zjawisko, znane jako "niebieska superpełnia", łączy w sobie dwa astronomiczne fenomeny. Czego możemy się spodziewać tego dnia?
16.08.2024 | aktual.: 16.08.2024 10:23
Sierpniowa pełnia, tradycyjnie nazywana "Księżycem Jesiotra", w tym roku zyskuje miano "niebieskiej superpełni". Określenie "niebieski Księżyc" odnosi się do rzadkiego przypadku, gdy w jednej porze roku pojawiają się cztery pełnie Księżyca, a sierpniowa pełnia jest trzecią z nich. Poprzednie pełnie miały miejsce 22 czerwca i 21 lipca, a następna, znana jako "Księżyc Żniw", pojawi się 18 września, jeszcze przed równonocą jesienną.
Niebieska superpełnia - kiedy jak obserwować?
Sierpniowa pełnia to również superpełnia, co tak naprawdę oznacza, że Księżyc znajduje się w perygeum, czyli w najbliższym punkcie swojej orbity względem Ziemi. Właśnie wtedy Srebrny Glob wydaje się większy i jaśniejszy niż zwykle. Jest to więc idealny moment do jego obserwowania. Kiedy najlepiej to zrobić?
Najlepszym momentem na obserwację "Księżyca Jesiotra" będzie wieczór 19 sierpnia, gdy Srebrny Glob będzie wschodzić nad wschodnim horyzontem. Zjawisko powinno być widoczne także dzień wcześniej i dzień później. Do jego podziwiania nie są potrzebne teleskopy ani lornetki, ale mogą one pomóc w dostrzeżeniu szczegółów na powierzchni Księżyca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2024 r. będziemy mieli jeszcze kilka okazji do podziwiania pełni Księżyca, w tym superpełni i superksiężyca. W nadchodzących miesiącach pojawią się one:
- 18 września (superpełnia),
- 17 października (superksiężyc),
- 15 listopada,
- 15 grudnia.
W tym roku czeka nas jeszcze wiele innych, ciekawych zjawisk astronomicznych. Do tej kategorii można zaliczyć m.in. widoczne w Polsce częściowe zaćmienie Księżyca 18 września, maksimum meteorów z roju Drakonidów (8 października), maksimum meteorów z roju Orionidów (21 października), maksimum meteorów z roju Leonidów (17/18 listopada), maksimum meteorów z roju Geminidów (13/14 grudnia), czy maksimum meteorów z roju Ursydów (22 grudnia).