Myśliwce F‑35. Szef Komisji Sił Zbrojnych chce obniżenia kosztów

Przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith skrytykował we wtorek Lockheed Martin i innych wykonawców projektu F-35 Joint Strike Fighter za – jego zdaniem – zbyt wygórowane koszty. Zwrócił uwagę, że utrzymanie myśliwców wynosi nawet 38 tys. dolarów za godzinę, czyli prawie 150 tysięcy złotych.

Myśliwce F-35. Szef Komisji Sił Zbrojnych chce obniżenia kosztów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Yichuan Cao
Adam Gaafar

01.07.2021 11:44

W ocenie Smitha wszyscy zaangażowani w ten projekt mogliby "doprowadzić do obniżenia kosztów utrzymania". To kolejna jego krytyczna wypowiedź na temat samolotów F-35. W marcu przyznał, że chciałby "przestać wyrzucać pieniądze na tę szczurzą dziurę" oraz pytał, "co właściwie dają nam F-35".

Tymczasem generał Duke Richardson, który odpowiada za zakupy dla Sił Powietrznych USA zapowiedział, że planowane są działania mające na celu zredukowanie kosztów eksploatacji tych myśliwców. Podczas swojego wystąpienia w Senacie zwrócił uwagę, że średni czas naprawy F-35 wyniósł w ub.r. 131 dni. Zasugerował, że należy w związku z tym utworzyć więcej punktów naprawczych.

"Kiedy się zepsuje (F-35 — red.), ma tendencję do pozostawania w stanie spoczynku przez bardzo długi czas, a to dlatego, że nie podnieśliśmy infrastruktury naprawczej. Prawdę mówiąc, powinniśmy byli zacząć to robić dużo wcześniej. I to jest ten obszar, na którym powinniśmy się skupić" — cytuje słowa Richardsona serwis Defence News.

Lockheed Martin twierdzi z kolei, że od 2015 r. obniżył swoją część kosztów utrzymania za godzinę lotu o 44 procent. Koncern prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat uda się je obniżyć o kolejne 40 procent.

Polska zamówiła kilkadziesiąt F-35

31 stycznia 2020 roku umowę na zakup 32 samolotów piątej generacji F-35 podpisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Polskie siły powietrzne wchodzą na nowy etap swojego rozwoju. Dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, a więc samoloty stanowiące swoiste centra dowodzenia, samoloty wyróżniające się interoperacyjnością – mówił wtedy szef MON.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościmilitariausa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (410)