MSPO 2019: MDBA i PGZ prezentują niszczyciel czołgów

MDBA i Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowały podczas MSPO 2019 niszczyciel czołgów uzbrojony w precyzyjne pociski przeciwpancerne Brimstone.

MSPO 2019: MDBA i PGZ prezentują niszczyciel czołgów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Arkadiusz Stando

Obydwie firmy podpisały także podczas MSPO oświadczenie o wspólnym oferowaniu tego rozwiązania Polsce i na eksport, uznając, że połączenie pocisku MBDA Brimstone z doświadczeniem PGZ w dziedzinie wozów opancerzonych najlepiej spełnia wymagania stawiane polskiemu niszczycielowi czołgów pod względem zdolności wojskowych, korzyści przemysłowych, a także suwerenności w wykorzystaniu sprzętu.

Sebastian Chwałek - wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej - powiedział "Rozszerzamy naszą współpracę z MBDA UK o kolejne obszary. Wypracowaliśmy wspólne zasady oferowania tych rozwiązań na rynki trzecie. Łącząc nasze kompetencje z doświadczeniem naszych brytyjskich partnerów, jesteśmy w stanie osiągnąć wiele i dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania zarówno dla naszych jak i sojuszniczych Sił Zbrojnych RP".

Adrian Monks – dyrektor MBDA ds. sprzedaży na Polskę – dodał: "Połączenie sprawdzonego w walce pocisku MBDA Brimstone z różnymi polskimi platformami używanymi obecnie i w przyszłości umożliwia szybkie dostarczenie zdolności wojskowych dla Polski i dla innych rynków, jednocześnie zacieśniając naszą współpracę z PGZ w dziedzinie pocisków kierowanych".

Obraz
© Materiały prasowe

Najważniejszy zapis podpisanego oświadczenia przewiduje, że technologia i know-how dotyczące pocisku Brimstone zostaną przekazane PGZ, a zakłady MESKO SA będą odpowiadać za produkcję tego uzbrojenia. Współpracę tę umożliwiają relacje nawiązane przy okazji przygotowania oferty dla programu NAREW, opartej na pociskach CAMM.

Elastyczność rozwiązania i łatwość integracji z istniejącymi polskimi systemami celowniczymi umożliwia jego sprawne zamontowanie na lub we wnętrzu różnych polskich platform, w tym produkowanych przez WZM SA, HSW SA i OBRUM, w dowolnej konfiguracji z różną liczbą pocisków.

Projekt został opracowany w odpowiedzi na wymagania Polski dotyczące niszczyciela czołgów zdolnego do przeciwstawienia się przeważającym formacjom pancernym. Tylko Brimstone jest w stanie sprostać tym wymaganiom, dzięki dalekiemu zasięgowi, zdolności działania w każdych warunkach atmosferycznych, pokonania aktywnych systemów ochrony, strzelania salwą i zdolności do zwalczania celów ruchomych.

System może atakować cele znajdujące się w polu widzenia i niewidoczne, a operator ma możliwość wyboru trybu namierzania celu z użyciem danych cyfrowych przesyłanych standardowymi kodowanymi sieciami łączności, całkowicie interoperacyjnymi z sojusznikami z NATO.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (345)