MSPO 2019: MBDA i PGZ prezentują wyrzutnię pocisków CAMM na samochodzie Jelcz

Podczas targów MSPO 2019 w Kielcach, PZG i MBDA zaprezentowały zestaw obrony powietrznej. Składa się z wyrzutni iLauncher pocisków CAMM na podwoziu polskiego samochodu ciężarowego Jelcz 8x8.

MSPO 2019: MBDA i PGZ prezentują wyrzutnię pocisków CAMM na samochodzie Jelcz
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Arkadiusz Stando

05.09.2019 11:31

Strony ponownie potwierdziły deklaracje zawarte w porozumieniu o strategicznym partnerstwie w dziedzinie technologii rakietowych z 2 lutego 2017 roku, dotyczące współpracy PGZ z MBDA przy programach rakietowych.

Zaproponowana przez MBDA współpraca nad rodziną pocisków przeciwlotniczych CAMM uwzględnia bardzo duży stopień polonizacji. Oferta obejmuje obszerny transfer technologii i know-how związanych z pociskiem i wyrzutnią iLauncher, których produkcja będzie stopniowo rozwijana w Polsce. Jeśli wspólny system PGZ i MBDA zostanie zaakceptowany, będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla krajowego przemysłu i suwerenności Polski.

Sebastian Chwałek – wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej – powiedział: "Realizacja programu NAREW przez PGZ ma fundamentalne znaczenie dla naszej przyszłości i bezpieczeństwa państwa polskiego, dlatego pokazujemy, że nie istnieją dla nas żadne bariery dotyczące możliwości kooperacji zagranicznej. Łącząc nasze kompetencje w zakresie kluczowych dla obrony przeciwlotniczej systemów łączności oraz dowodzenia z techniką rakietową naszych partnerów zagranicznych, jesteśmy gotowi dostarczyć docelowy produkt zamawiającemu w krótkim czasie".

Jan Grabowski – dyrektor przedstawicielstwa MBDA w Polsce – dodał: "Pogłębianie relacji pomiędzy PGZ i MBDA jest wielkim sukcesem europejskiej współpracy w dziedzinie obronności. CAMM zapewni polskiemu wojsku i polskiemu przemysłowi najlepsze zdolności i technologie dostępne na światowym rynku i korzyści prawdziwego, europejskiego, partnerstwa w dziedzinie systemów rakietowych. Kooperacja w programie CAMM umożliwi nawiązanie ścisłej współpracy przy kolejnych programach".

Pociski CAMM zawierają najnowocześniejsze technologie dostępne w obronie powietrznej. Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji aktywnej głowicy radiolokacyjnej i techniki zimnego startu, CAMM jest zdolny do natychmiastowego zwalczania dużej liczby najbardziej wymagających, współczesnych zagrożeń z powietrza. Może być odpalany z wyrzutni zamontowanych na pojazdach i na okrętach.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)