MSPO 2019. Grot, czyli Modułowy System Broni Strzeleckiej polskiej produkcji (wideo)

MSPO 2019. Grot, czyli Modułowy System Broni Strzeleckiej polskiej produkcji (wideo)
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Polak
Piotr Urbaniak

04.09.2019 20:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grot to nazwa handlowa Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) produkcji radomskiej Fabryki Broni "Łucznik". Mowa o karabinku dla żołnierza przyszłości. Masowo produkowany jest od 2018 roku. Na kieleckich targach zbrojeniowych udało nam się przekonać producenta do krótkiej prezentacji zalet MSBS.

Wiadomo, innej broni indywidualnej potrzebuje regularny żołnierz, innej - siły specjalne, jeszcze innej - policyjne jednostki antyterrorystyczne. Kwestia zapewnienia optymalnej siły ognia, poręczności i charakterystyki pracy, rozumianej chociażby poprzez głośność pojedynczego wystrzału.

Grota opracowano po to, aby można byłoby go łatwo dostosować do każdego scenariusza. Działa na zasadzie odprowadzenia gazów przez boczny otwór w lufie, wykorzystując krótki ruch tłoka gazowego, co współcześnie jest dość typowe. Niemniej ma jednocześnie regulator gazowy i całkowicie modułową konstrukcję.

Karabinek szyty na miarę

To przekłada się na niespotykaną elastyczność. Odcinając dopływ gazów prochowych do rury gazowej, żołnierz może całkowicie dezaktywować automatykę broni. Cała energia napędzi pocisk, nadając mu większą moc, a jednocześnie działanie zamka nie zdradzi pozycji w przypadku oddania strzału z tłumikiem. A to dopiero początek. Modułowa konstrukcja oznacza niczym nieskrępowane możliwości personalizacji.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA

Karabinek może działać zarówno w układzie kolbowym, jak i bezkolbowym. Do tego cechuje się kompatybilnością z oprzyrządowaniem do AR-15, w tym kolbami i magazynkami. A jakby tego było mało, są do niego dostępne rozmaite rodzaje luf i suwadeł z zamkiem, które pozwalają w kilka chwil przekalibrować broń. O oczywistościach takich jak szyna akcesoryjna Picatinny nie ma nawet sensu wspominać.

Niczym klocki LEGO

Na MSPO 2019 Dominik Łodygowski z Fabryki Broni "Łucznik", odpowiedzialnej za projekt i wykonanie, zaprezentował WP Tech, jak w około półtorej minuty można złożyć Grota w konfiguracji klasycznego karabinka na nabój 7,62x39 mm. Jest to dokładnie ta sama amunicja, którą wykorzystuje popularny AKM, zwany potocznie "kałachem".

Kiedy wejdzie do służby?

Już się w niej znajduje. Pod koniec 2017 roku podpisano umowę na dostawy MSBS Grot dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Z Grota w specjalnej wersji z bagnetem i 10-nabojowym magazynkiem korzysta także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Sukcesywnie mają dołączać do nich kolejne jednostki, aż do zastąpienia wysłużonych AKM, AKMS i RPK.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (638)