MON o swoich planach. "Latające czołgi" pojawią się w Polsce
Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło, że już niedługo amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-64E Apache pojawią się w naszym kraju. Docelowo armia ma otrzymać 96 takich maszyn.
23.07.2023 12:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O tym, że do polskiej armii trafi aż 96 AH-64E Apache wiemy już od zeszłego roku, a niedawno dowiedzieliśmy się również, że dołączą do nich także Black Hawki S-70i. Co ważne jednak, AH-64E Apache w wersji GUARDIAN zostaną dostarczone naszym żołnierzom jeszcze w tym roku. Co za tym idzie, Polska będzie drugim po USA operatorem tych śmigłowców.
"Latające czołgi" w Polsce
Pierwsze śmigłowce AH-64E Apache pojawią się w Polsce już na początku sierpnia, dzięki czemu polscy piloci będą mogli rozpocząć szkolenia. Będą to amerykańskie maszyny wypożyczone do celów treningowych. Transport docelowych maszyn przewidziany jest na przyszły rok. MON zdradził, że maszyny trafią najpierw do 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, która została wyposażona również w czołgi Abrams. Śmigłowce i czołgi mają ze sobą współpracować i to właśnie m.in. wspólne taktyki będą ćwiczyć żołnierze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niedawno śmigłowce Apache zostały wyposażane w system samoobrony Common Infrared Countermeasures (CIRCM), która zapewnia obronę przed nadlatującymi pociskami ziemia-powietrze krótkiego zasięgu naprowadzanymi na podczerwień. Doświadczenia zdobyte przez USA w czasie udzielania wsparcia Ukrainie, pokazały naszym zachodnim sojusznikom, że obrona przeciwko pociskami typu MANPADS może być kluczowa. Dlatego właśnie maszyny, które trafią do Polski będą wyposażone w wyżej wspomnianą technologię. Kompletny system CIRCM obejmuje scentralizowaną jednostkę sterującą i parę czujników śledzących.
Technologia ta była już testowana w czasie walk na Bliskim Wschodzie. Jej skuteczność była na tyle duża, że USA zdecydowało się zmodernizować wszystkie AH-64E Apache o nią. Na razie usprawnienie funkcjonuje przynajmniej w 100 samolotach. System po raz pierwszy został zastosowany w śmigłowcach UH-60 Black Hawk, ale jest używany również w innych maszynach.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech