Misja zbadania asteroidy Apophis ruszy wcześniej. ESA nie chce się spóźnić

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza prace nad realizacją nowej, ambitnej misji kosmicznej o nazwie Ramses. Głównym celem tej misji jest dotarcie do asteroidy Apophis. W 2029 r. ten kosmiczny obiekt znajdzie się niezwykle blisko naszej planety, będąc bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne. Mimo to asteroida ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszej planety.

Asteroida - zdjęcie ilustracyjne
Asteroida - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KMO

Misja Ramses (Rapid Apophis Mission for Space Safety) to ambitny projekt mający na celu zgłębienie wiedzy na temat planetoid, które znajdują się w bliskiej odległości od Ziemi. Głównym celem badań jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak można zmienić kurs asteroidy, która mogłaby znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Asteroida Apophis przykuwa uwagę badaczy

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej otrzymali już zezwolenie na rozpoczęcie planowania tej niezwykle ważnej misji, mimo że jej oficjalne zatwierdzenie oraz przydzielenie niezbędnych środków finansowych ma prawdopodobnie nastąpić dopiero w listopadzie 2025 r. Jak podaje agencja, aby móc dotrzeć do asteroidy Apophis w lutym 2029 r., start misji musi nastąpić w kwietniu 2028 roku.

Asteroida, która będzie obiektem badań, 13 kwietnia 2029 r. minie Ziemię w odległości zaledwie 31 860 km. Dla porównania, orbita dla satelitów geostacjonarnych znajduje się na wysokości 35 786 km nad powierzchnią Ziemi. Szacuje się, że takie bliskie przeloty planetoid zdarzają się średnio raz na 5-10 tysięcy lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obserwacja z powietrza. Kamuflaż INVISI-TEC IR

Asteroida Apophis, odkryta w 2004 r., była początkowo określana jako jedna z najbardziej niebezpiecznych. Istniały obawy, że mogłaby uderzyć w Ziemię w 2029, 2036 lub 2068 r. Jednak dzięki przeprowadzeniu dokładnych obserwacji radarowych, astronomowie stwierdzili, że ryzyko jej uderzenia w powierzchnię naszej planety znacznie spadło i Ziemia w 2029 r. będzie całkowicie bezpieczna.

Misja Ramses ma na celu śledzenie asteroidy Apophis zarówno przed jej zbliżeniem do Ziemi, jak i po. Dzięki badaniu zakłóceń, które siły grawitacyjne Ziemi będą wywoływać na powierzchni asteroidy, naukowcy będą mogli dowiedzieć się więcej o strukturze obiektu, jego gęstości, porowatości oraz składzie. Pozwoli to na zgłębienie wiedzy na temat procesów, które doprowadziły do powstania podobnych asteroid na wczesnym etapie istnienia Układu Słonecznego, w tym procesów formowania planet, w tym Ziemi.

Warto jednak zauważyć, że misja ESA nie jest jedyną, która ma na celu badanie asteroidy Apophis. NASA zmieniła przeznaczenie swojej misji OSIRIS-Rex, która w 2023 roku powróciła z próbką asteroidy Bennu. Ten sam statek, przemianowany na OSIRIS-APEX (Apophis Explorer), ma zbadać Apophis. Według informacji podanych przez portal Space.com, statek dotrze do asteroidy dopiero 23 kwietnia 2029 roku, czyli 10 dni po jej bliskim spotkaniu z Ziemią. Wykona lot tuż obok, w odległości około 4 tysięcy km od obiektu, a następnie wróci w czerwcu tego samego roku, aby zacząć krążyć po orbicie Apophis przez okres 18 miesięcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)