Asteroida Apophis może spowodować katastrofę? Naukowcy ocenili zagrożenie

Asteroida Apophis może spowodować katastrofę? Naukowcy ocenili zagrożenie

Asteroida zbliży się do Ziemi. Naukowcy oceniają ryzyko katastrofy
Asteroida zbliży się do Ziemi. Naukowcy oceniają ryzyko katastrofy
Źródło zdjęć: © Pixabay
30.10.2020 12:21, aktualizacja: 01.03.2022 14:29

Asteroida Apophis zwana "Bogiem Chaosu" przyspieszyła. Gigantyczny obiekt zbliży się do naszej planety już w 2029 roku, jednak nie to, a następne spotkanie z Ziemią może zakończyć się prawdziwą katastrofą. Naukowcy obliczyli prawdopodobieństwo zderzenia.

Astronomowie z University of Hawai poinformowali, że asteroida Apophis, zwana również "Bogiem Chaosu" przyspieszyła z powodu niejednorodnego promieniowania. Ze względu na swoje gigantyczne rozmiary, obiekt od momentu odkrycia w 2004 roku jest pod stałą obserwacją naukowców.

Uczeni wyjaśniają, że asteroida o rozmiarach ok. 325 metrów doznała tzw. efektu Jarowskiego. Zjawisko zakłada, że wirujące planetoidy pod wpływem światła słonecznego wypromieniowują energię, która działa podobnie jak małe silniki odrzutowe.

Planetoida zbliży się do Ziemi na odległość 30 000 kilometrów już w kwietniu 2029 roku. Naukowcy nie wykluczają, że kolejne spotkanie obiektu z Ziemią może zakończyć się katastrofą.

Naukowcy oszacowali, że siła z jaką asteroida uderzyłaby w naszą planetę byłaby równa wybuchowi 880 milionów ton trotylu. Obiekt ten został sklasyfikowany przez NASA jako trzecie największe zagrożenie dla Ziemi. Wyprzedzają go jedynie asteroida (29075) 1950 DA oraz asteroida Bennu.

Zdaniem astronomów, do zderzenia asteroidy Apophis z Ziemią może dojść 12 kwietnia 2068 roku. Według szacunków, ryzyko katastrofy wynosi 1 do 150 000.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)