Mikroplastik to problem. Ten filtr daje jednak nadzieję

Mikroplastik to niepożądany efekt wykorzystania przez ludzkość plastiku. Materiał ten trafia do wody, skąd przedostaje się do organizmów ludzi i zwierząt. Powstał filtr, który może znacząco wpłynąć na ten problem.

Filtr mikroplastiku z Korei Południowej
Filtr mikroplastiku z Korei Południowej
Źródło zdjęć: © DGIST

01.01.2023 | aktual.: 16.01.2024 16:22

Profesor Park Chi-Young wraz ze swoim zespołem z Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology zaprojektowali filtr, który może w znaczącym stopniu pomóc w walce z mikroplastikiem. Wykorzystuje on specjalny porowaty materiał polimerowy, który może niemal całkowicie oczyścić wodę z drobinek tworzyw sztucznych. To jednak nie koniec jego możliwości.

Jak czytamy w serwisie smartwatermagazine.com, opracowany w Korei Południowej materiał jest w stanie oczyszczać nie tylko wodę, ale także wyłapywać szkodliwe związki lotne. Twórcy mają nadzieję, że wykorzystanie opracowanego przez nich materiału zostanie w przyszłości skomercjalizowane, ponieważ jest konkurencyjny cenowo i będzie mógł być wykorzystany do oczyszczania wody przy wykorzystaniu na przykład energii słonecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

CTF, bo tak nazywa się wykorzystany przez Koreańczyków materiał, jest w stanie oczyścić wodę z mikrozanieczyszczeń w stopniu ponad 99,9 proc. w ciągu dziesięciu sekund. To jednak nie koniec jego zalet.

Z przeprowadzonych do tej pory testów wynika, że opracowany przez Koreańczyków polimer ma swoje zalety w kontekście recyklingu. Okazuje się, że materiał ten nie wymaga wiele energii cieplnej w trakcie ponownego przetwarzania, a do tego może być wykorzystywany wielokrotnie bez utraty wydajności.

- Technologia, którą opracowaliśmy, to technologia oczyszczania wody o najwyższej na świecie skuteczności, usuwająca ponad 99,9 proc. mikroplastików fenolowych i lotnych związków organicznych z wody w bardzo szybkim tempie. Spodziewamy się, że będzie to technologia uniwersalna, bardzo wydajna ekonomicznie, która będzie mogła oczyszczać zanieczyszczoną wodę i dostarczać wodę zdatną do picia w miejscach, gdzie nie ma źródeł zasilania - komentuje Park Chi-Young.

Mikroplastik to niezauważalne gołym okiem drobiny plastiku, które mają istotny wpływ na nasz mózg. Z przeprowadzonych w Korei Południowej badań wynika, że drobiny tworzyw sztucznych o rozmiarach mniejszych niż dwa mikrometry odkładają się w mózgu, mogąc przy tym prowadzić do zmian autoimmunologicznych i zapalnych. Mikroplastik można znaleźć nawet w torebkach herbaty, które składają się z tworzyw sztucznych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)