Mikroplastik to problem. Ten filtr daje jednak nadzieję

Filtr mikroplastiku z Korei Południowej
Filtr mikroplastiku z Korei Południowej
Źródło zdjęć: © DGIST

01.01.2023 14:21, aktual.: 16.01.2024 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mikroplastik to niepożądany efekt wykorzystania przez ludzkość plastiku. Materiał ten trafia do wody, skąd przedostaje się do organizmów ludzi i zwierząt. Powstał filtr, który może znacząco wpłynąć na ten problem.

Profesor Park Chi-Young wraz ze swoim zespołem z Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology zaprojektowali filtr, który może w znaczącym stopniu pomóc w walce z mikroplastikiem. Wykorzystuje on specjalny porowaty materiał polimerowy, który może niemal całkowicie oczyścić wodę z drobinek tworzyw sztucznych. To jednak nie koniec jego możliwości.

Jak czytamy w serwisie smartwatermagazine.com, opracowany w Korei Południowej materiał jest w stanie oczyszczać nie tylko wodę, ale także wyłapywać szkodliwe związki lotne. Twórcy mają nadzieję, że wykorzystanie opracowanego przez nich materiału zostanie w przyszłości skomercjalizowane, ponieważ jest konkurencyjny cenowo i będzie mógł być wykorzystany do oczyszczania wody przy wykorzystaniu na przykład energii słonecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

CTF, bo tak nazywa się wykorzystany przez Koreańczyków materiał, jest w stanie oczyścić wodę z mikrozanieczyszczeń w stopniu ponad 99,9 proc. w ciągu dziesięciu sekund. To jednak nie koniec jego zalet.

Z przeprowadzonych do tej pory testów wynika, że opracowany przez Koreańczyków polimer ma swoje zalety w kontekście recyklingu. Okazuje się, że materiał ten nie wymaga wiele energii cieplnej w trakcie ponownego przetwarzania, a do tego może być wykorzystywany wielokrotnie bez utraty wydajności.

- Technologia, którą opracowaliśmy, to technologia oczyszczania wody o najwyższej na świecie skuteczności, usuwająca ponad 99,9 proc. mikroplastików fenolowych i lotnych związków organicznych z wody w bardzo szybkim tempie. Spodziewamy się, że będzie to technologia uniwersalna, bardzo wydajna ekonomicznie, która będzie mogła oczyszczać zanieczyszczoną wodę i dostarczać wodę zdatną do picia w miejscach, gdzie nie ma źródeł zasilania - komentuje Park Chi-Young.

Mikroplastik to niezauważalne gołym okiem drobiny plastiku, które mają istotny wpływ na nasz mózg. Z przeprowadzonych w Korei Południowej badań wynika, że drobiny tworzyw sztucznych o rozmiarach mniejszych niż dwa mikrometry odkładają się w mózgu, mogąc przy tym prowadzić do zmian autoimmunologicznych i zapalnych. Mikroplastik można znaleźć nawet w torebkach herbaty, które składają się z tworzyw sztucznych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)