Mikroplastik groźny dla naszego mózgu. Naukowcy nie mają wątpliwości

Mikroplastik to poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska
Mikroplastik to poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Karolina Modzelewska

25.11.2021 14:02, aktual.: 24.02.2022 16:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Biotechnologii DGIST wykazały, że mikroplastik, który dostaje się do naszego organizmu doustnie, gromadzi się w mózgu i działa jak substancje neurotoksyczne.

Wyniki badań naukowców z Wydziału Biotechnologii DGIST (Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology) w Korei Południowej, które ukazały się na łamach czasopisma "Science of The Total Environment", potwierdzają szkodliwość mikroplastiku dla ludzkiego zdrowia.

Mikroplastik może uszkadzać mózg

Mikroplastik, czyli cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów, można spotkać w wielu powszechnie używanych produktach np. pastach do zębów czy kremach z filtrem. Powstają też w procesie rozkładu odpadów sztucznych za sprawą eskpozycji na promieniowanie UV czy oddziaływanie fal morskich.

W trakcie badań naukowcy przez 7 dni podawali myszom doustnie mikroplastik o rozmiarze 2μm (mikrometry) lub mniejszy. Okazało się, że cząsteczki zdołały pokonać "barierę krew-mózg", która zapobiega wchłanianiu przez mózg niebezpiecznych substancji. Eksperci zauważyli również, że po pewnym czasie mikroplastik może działać jako substancje neurotoksyczne wywołujące apoptozę (śmierć komórek w organizmie wielokomórkowym) w mózgu.

Zdaniem jednego z badaczy, dr. Seong-Kyoon Choi, badanie dowodzi, że mikroplastik o rozmiarach 2μm lub mniejszych odkłada się w mózgu nawet po krótkotrwałym spożyciu, "co prowadzi do apoptozy i zmian w odpowiedziach immunologicznych i zapalnych". Naukowcy planują już kolejne badania, które pozwolą dowiedzieć się nieco więcej o akumulacji mikroplasiku w mózgu oraz jego neurotoksyczności.

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (2)