Mikroplastik w torebkach herbaty. Jak się przed nim chronić?

Mikroplastik w torebkach herbaty. Jak się przed nim chronić?

30.10.2021 10:25, aktual.: 24.02.2022 16:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Herbata w torebkach czy też woreczkach jest szalenie popularna. Znacznie rzadziej zdarza się nam zaparzać herbatę sprzedawaną luzem. Okazuje się, że to duży błąd.

Herbata w torebkach to dla wielu jedyny sensowny sposób pakowania tych niezwykle popularnych na świecie ziół. Okazuje się, że wcale nie jest to wcale dobre podejście. W torebkach, w których umieszczana jest porcja herbaty, mogą znajdować się miliardy cząsteczek mikroplastiku.

Wyniki badań kanadyjskich naukowców wskazują na to, że zaparzanie herbaty w torebkach może być dla nas niekorzystne. Jeśli torebkę zalejemy wodą o temperaturze co najmniej 95 stopni Celsjusza, uwolnimy około 11,6 miliarda cząstek mikroplastiku.

Mikroplastikiem nazywa się cząstki tworzywa sztucznego o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. W przypadku torebek herbaty mamy do czynienia z wyraźnie mniejszymi drobinkami plastiku. Ich wymiary podaje się w mikrometrach lub nawet nanometrach.

Sama liczba 11 miliardów cząstek w kubku herbaty może nie dawać odpowiedzi na to, jak wiele plastiku faktycznie tam jest. Można jednak porównać zanieczyszczenie herbaty choćby do soli kuchennej. W soli na każdy gram znajduje się 0,005 mikrograma plastiku. W kubku herbaty jest jego aż 16 mikrogramów.

Wpływ mikroplastiku na zdrowie

Obecnie nie ma jasnych wniosków na temat wpływu mikroplastiku na zdrowie ludzkie. Wciąż trwają jednak badania. Jakiś czas temu naukowcy przetestowali wpływ tworzywa sztucznego pochodzącego z torebek herbaty na pchły wodne.

Tworzywo sztuczne ich rzecz jasna nie zabiło. Jednak spowodowało zmiany behawioralne oraz wady rozwojowe. Naukowcy stoją teraz przed wyzwaniem przeprowadzenia badań, które wykażą lub wykluczą wpływ plastiku na zdrowie ludzi.

W jaki sposób chronić się przed mikroplastikiem?

Najprostszym sposobem na ochronę przed spożywaniem mikroplastiku jest odpowiedni dobór herbaty, którą kupujemy. Tworzywo sztuczne da się odnaleźć wyłącznie tam, gdzie torebki są wykonane z plastiku. Papierowe torebki pozbawią nas tego problemu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)