Trwa ładowanie...
d2hhqdt

Mieszkańcy są przerażeni. Ponad 50 niedźwiedzi gromadzi się w pobliżu rosyjskiej wioski [Zobacz wideo]

Rosyjski oddział World Wildlife Fund informuje, że na północy Rosji gromadzą się niedźwiedzie, które zostały uwięzione na lądzie. Wszystko za sprawą ocieplenia klimatu i cienkiej pokrywy lodowej. Są coraz bliżej ludzkich osad.
Share
Niedźwiedzie polarne gromadzą się w pobliżu rosyjskiej wioski.
Niedźwiedzie polarne gromadzą się w pobliżu rosyjskiej wioski.Źródło: Youtube.com, Fot: WWF России
d2hhqdt

Ponad 50 niedźwiedzi polarnych zgromadziło się na niewielkim obszarze nieopodal rosyjskiej wioski Ryrkaipiy w Czukotce. Chociaż ich widok w tym miejscu nie jest niczym nadzwyczajnym, to po raz pierwszy można oglądać tak dużą ilość zwierząt na jednym kilometrze kwadratowym.

Większość ze zwierząt jest wychudzona. Wśród nich są zarówno młode, jak i starsze zwierzęta, a także matki z potomstwem.

Obawy przed atakami

Mieszkańcy Ryrkaipiy obawiają się, że wygłodniałe zwierzęta mogą zbliżyć się do wioski. A kontakt człowiek-dzikie zwierzę nie zawsze kończy się dobrze. Dlatego swoje działania zintensyfikował tzw. Patrol Niedźwiedzi, czyli grupa ochotników, którzy dobrowolnie sprawdzają okolice Ryrkaipiy i innych wiosek w okresie od października do grudnia.

d2hhqdt

Dodatkowo lokalna ludność zebrała tusze morsów i wyrzuciła je na brzeg, co ma zniechęcić niedźwiedzie polarne do wypraw w głąb lądu i tymczasowo dostarczyć im niezbędne pożywienie.

Patrol Niedźwiedzi jest wspierany przez WWF Rosja. Jego główne zadanie to ostrzeganie mieszkańców przed zbliżającymi się niedźwiedziami polarnymi, monitorowanie ich zachowań oraz odstraszanie (jeśli znajdą się zbyt blisko osad ludzkich).

Niedźwiedzie na lądzie

Jedną z przyczyn nietypowego zachowania zwierząt są zmiany klimatyczne. Ocieplenie temperatury uniemożliwia powstanie odpowiednio grubej pokrywy lodu, po której niedźwiedzie wędrują w poszukiwaniu pożywienia.

Według prognoz temperatury w okolicach Ryrkaipiy spadną około 11 grudnia. Jeżeli przybrzeżny lód zamarznie, istnieje szansa, że niedźwiedzie opuszczą ląd i udadzą się na polowanie.

d2hhqdt

Podziel się opinią

Share
d2hhqdt
d2hhqdt
Więcej tematów