Miejsce w autobusie a COVID-19. Zaskakujące wyniki badań
Wybór siedzenia w komunikacji miejskiej może wpływać na zwiększenie lub zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem – twierdzi organizacja IBM Research Europe. Wyniki badania opisuje dziennik "The Jerusalem Post".
W ramach badania zaprojektowano pojazd symulacyjny, który wykorzystywał układ 3-3 pasażerów w nieskończonych rzędach w przestrzeni o prostokątnym kształcie. Naukowcy poddali analizie takie czynniki jak dynamika powietrza i kropel, wpływ systemów wentylacyjnych oraz parowanie. Badając poszczególne miejsca, doszli do wniosku, że w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 należy unikać przede wszystkim środkowych siedzeń.
Okazuje się, że kropelki powietrza wydzielane przez pasażerów, którzy siedzą przy oknie unoszą się dalej w górę pojazdu i tym samym w mniejszym stopniu atakują przestrzeń innych podróżnych – opisuje wyniki badania Polska Agencja Prasowa. Według naukowców najmniej narażone jest siedzenie przy przejściu. Wynika to z faktu, że system wentylacyjny najskuteczniej ściąga tu emitowane krople, które są natychmiast odfiltrowywane.
Cytowany przez PAP autor badania, Carlos Pena-Monferrer, podkreślił, że przeprowadzone symulacje skupiały się wprawdzie na pojazdach transportu publicznego, ale "można je rozszerzyć na budynki komercyjne lub mieszkalne, placówki opieki zdrowotnej, biura lub szkoły".