ycipk-2mi575

Farma fotowoltaiczna na terenie Bogdanki. Enea planuje dostarczać prąd kopalni

Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie kopalni Bogdanka. Za inwestycję odpowiada Enea, a energia zostanie wykorzystana do zasilenia kopalni, wydobywającej węgiel dla wysoko-emisyjnych elektrowni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna (Pixabay.com, Fot: public domain)
ycipk-2mi575

Farmy fotowoltaiczne na terenie należącym do kopalni Bogdanka, w okolicy gmin Puchaczów i Cyców. Enea planuje instalację na powierzchni ok. 55 ha, a powstała farma fotowoltaiczna będzie wytwarzać do 30 MW mocy, co przełoży się na produkcję ok. 30 tys. MWh energii elektrycznej rocznie.

Cała wytworzona energia zostanie dostarczona do kopalni Bogdanka, gdzie będzie zasilać kopalnię i jej procesy produkcyjne. Trzeba przyznać, że pomysł pozyskiwania energii odnawialnej, by zasilać kopalnię która będzie wydobywać węgiel dla wysoko-emisyjnych elektrowni, brzmi niecodziennie.

ycipk-2mi575

- Projekt jest ważnym elementem realizacji Polityki Energetycznej Państwa, która zakłada istotny wzrost źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń. Wiceminister przyznał również, że jest to jeden z projektów, który ma w szerszym kontekście przyczynić się do rozwoju strefy energetyczno-surowcowej w Polsce.

- Zaprojektowany model współpracy, cPPA, przyczyni się do efektywnego wykorzystania aktywów w grupie, zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii do kopalni, przynosząc obu stronom optymalne korzyści biznesowe - dodał prezes Enei Mirosław Kowalik.

Zobacz też: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

ycipk-2mi575

Warto wspomnieć, że nie będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Ta powstaje w Wielkopolsce i będzie mieć 600 MW mocy. Inwestycją zajmują się firmy z Chin i Szwajcarii.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2mi575

ycipk-2mi575
ycipk-2mi575