Meteoryt wstrząsnął Księżycem. To niepokojące zjawisko

Meteoryty to kosmiczny gruz, którego odłamki nie oszczędzają Układu Słonecznego. Wiele planet radzi sobie z jego atakami całkiem sprawnie, ale na Księżycu pędzące meteoryty wywołują potężne wybuchy. Przed kilkoma dniami świadkiem tego wstrząsającego zdarzenia był japoński astronom. Jak wskazują naukowcy, zjawisko stwarza dla nas pewne zagrożenia oraz wyzwania w przyszłości.

Niepokojące zjawisko na Księżycu
Niepokojące zjawisko na Księżycu
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

11.03.2023 | aktual.: 12.03.2023 19:00

Meteoryty uderzają w Ziemię niemal codziennie. Księżyc jest mniejszy, ale odłamki kosmicznego gruzu docierają do jego powierzchni dużo częściej i niosą ze sobą bardzo drastyczne skutki. Ziemia ma bowiem atmosferę, która skutecznie neutralizuje kosmicznych przybyszy. Nawet zmasowany atak rozpędzonych meteorytów postrzegamy co najwyżej jako deszcz spadających gwiazd. Atmosfera Księżyca nie jest tak skuteczna. Uderzające w jego powierzchnię skały wchodzą z nią w wybuchową interakcję, zdolna pozostawić po sobie trwały ślad w postaci kraterów.

Jak wygląda uderzenie meteorytu w Księżyc?  

Nie oznacza to, że obserwacje uderzeń meteorytów uderzających w Księżyc są normą. Z Ziemi postrzegamy je jako rozbłysk na tarczy srebrnego globu, ale to także wymaga odpowiednich warunków. Przede wszystkim meteoryt musi być duży, a uderzenie nastąpić na obszarze nocy księżycowej i to w momencie, kiedy jest on zwrócony w stronę Ziemi. Na takie okoliczności trafił w tym roku japoński astronom Daichi Fujii. Oto nagranie, które wykonał przy pomocy kamer ustawionych na monitorowanie Księżyca.

Rozbłysk widoczny na tarczy Księżyca nastąpił 23 lutego, o godzinie 20:14 JST (11:14 GTM, 12:14 w Polsce). Do uderzenia doszło w pobliżu krateru Ideler L, na północny zachód od krateru Pitiscus. Astronomowie oceniają, że meteoryt poruszał się z prędkością 13.4 km/s (48 280 km/h) i spowodował powstanie krateru o średnicy kilkunastu metrów. Jest to na tyle duża wyrwa, że dostrzegą ją sondy monitorujące powierzchnię srebrnego globu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego monitorowanie uderzeń meteorytów w Księżyc jest istotne?

Meteoryty to skały poruszające się z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Dla Ziemi to tylko malownicze naturalne fajerwerki, ale dla srebrnego globu meteoryty oznaczają lokalną katastrofę. Zderzenie z nawet niewielkim obiektem tego typu wyzwala energię cieplną i prowadzi do wybuchu. To sprawia, że są one istotnym zagrożeniem dla ekspansji międzyplanetarnej.

Obecnie meteoryty uderzające w Księżyc co najwyżej odpowiadają za przypominającą ser szwajcarski topografię srebrnego globu. Za kilka lat zmieni to między innymi misja Artemis. Zakłada ona powstanie na powierzchni Księżyca stałej bazy, w której przebywać będą ludzie. Ataki meteorytów staną się dla nich bezpośrednim zagrożeniem, a infrastruktura księżycowa będzie musiała ich przed nimi chronić.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

księżycwiadomościmeteoryty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)