McGyver to przy tym pestka. Ukraiński system ogniowy robi cuda na polu bitwy

McGyver to przy tym pestka. Ukraiński system ogniowy robi cuda na polu bitwy

System Kropiva umożliwia prowadzenie ognia pośredniego z wozów bojowych BWP-1.
System Kropiva umożliwia prowadzenie ognia pośredniego z wozów bojowych BWP-1.
Źródło zdjęć: © GETTY | Anadolu Agency
03.10.2022 14:02

Ukraińcy wiele razy udowodnili, że znają się na sprzęcie wojskowym jak mało kto, a nawet sam McGyver mógłby pozazdrościć im talentu i determinacji. Dowodem ich umiejętności jest nowe nagranie z frontu, które pojawiło się w mediach społecznościowych.

Nagranie przedstawia ukraińskich żołnierzy strzelających z bojowego wozu piechoty BWP-1 jak z artylerii lufowej. To stary pojazd, pamiętający jeszcze czasy Związku Radzieckiego – próżno szukać w nim nowoczesnych celowników. Ale Ukraińcy poradzili sobie z tym problemem korzystając z zewnętrznego systemu ogniowego Kropiva. Efekt jest zabójczy.

Kropiva – nowoczesny system wyznaczania celów

Kropvia to nowoczesne oprogramowanie do wyznaczania celów znane też pod międzynarodową nazwą Nettle. Opracowali je ukraińscy programiści z pozarządowej organizacji Army SOS. Pierwsza wersja oprogramowania powstała za pieniądze wpłacone przez indywidualnych darczyńców, ale w późniejszym etapie projekt został przejęty i sfinansowany przez ukraińskie wojsko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kropiva to system mapowania i wyznaczania celów. Oprogramowanie tworzy wirtualną "mapę" pola bitwy, wykorzystując do tego różne źródła informacji, w tym dane przekazywane z dronów, satelitów oraz naziemnych obserwatorów. Program analizuje, gdzie spadają ukraińskie pociski – jeśli ostrzał nie jest celny, Kropiva proponuje poprawki.

Co istotne, system doskonale działa w przypadku artylerii starego typu, a także czołgów. Na początku września 2022 r. ukraiński T-64 zniszczył rosyjski czołg ostrzałem z odległości aż 10,6 km. Wykorzystano do tego pocisk 3VOF36 HE-FRAG, a Kropiva pomogła naprowadzić go na cel.

Z BWP-1 też można strzelać

Ale bojowe wozy piechoty takie jak BWP-1 są inne od czołgów. Przede wszystkim dysponują dużo słabszym uzbrojeniem. Armata 2A28 Grom o kal. 73 mm jest wykorzystywana tylko i wyłącznie do prowadzenia ognia bezpośredniego. Przynajmniej w teorii, bo ukraińscy żołnierze nic nie robią sobie z tych ograniczeń. Dzięki Kropivie zaczęli wykorzystywać BWP-1 do prowadzenia ognia pośredniego – zupełnie jak w przypadku tradycyjnej artylerii lufowej.

Nie wygląda to może imponująco, a efektywność takiego ostrzału jest raczej niewielka, ale w przypadku trafienia w ciężarówkę lub inny lekko opancerzony pojazd można spodziewać się zniszczenia celu. Równie skuteczny efekt zapewni bezpośrednie trafienie w siłę żywą przeciwnika.

Na polu bitwy trzeba sobie radzić z tym, co się ma, a Ukraińcy udowadniają, że nawet leciwe BWP-1 w ich rękach mogą zamienić się w śmiertelnie niebezpieczną broń. McGyver byłby dumny!

Tomasz Bobusia, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie