Maturzyści sprawdzą swą wiedzę z matematyki w Internecie

Maturzyści sprawdzą swą wiedzę z matematyki w Internecie

Maturzyści sprawdzą swą wiedzę z matematyki w Internecie
Źródło zdjęć: © PAP / Lech Muszyński
04.05.2010 11:27, aktualizacja: 04.05.2010 11:45

Politechnika Łódzka ponownie udostępni uczniom platformę informatyczną e-matura, która umożliwić ma tegorocznym maturzystom sprawdzenia ich wiedzy z matematyki przed nadchodzącym egzaminem maturalnym - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka

Tegoroczni maturzyści będą pierwszym rocznikiem po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z tego przedmiotu.

System e-matura został po raz pierwszy udostępniony przez Politechnikę Łódzką w październiku ub. roku. Wtedy to odbył się pierwszy w Polsce i na tak dużą skalę w Europie próbny egzamin z matematyki, przeprowadzony drogą elektroniczną. Odpowiadał on poziomowi podstawowemu oficjalnej próbnej matury z matematyki. Z tej możliwości skorzystało wówczas ponad trzy tysiące uczniów z 20. szkół w całej Polsce.

Obraz
© (fot. PAP / Lech Muszyński)

Od 1 maja system zostanie udostępniony ponownie. Każdy uczeń może założyć własne darmowe konto na stronie http://www.ematura.com/ podając swoje imię, nazwisko oraz e-mail, na który wysłane zostanie hasło.

"Po zalogowaniu do systemu każdy będzie mógł spróbować swoich sił rozwiązując test i otrzymując od razu swój wynik. Możliwe jest kilkukrotne podchodzenie do testu" - wyjaśniła Chojnacka.

Prace nad projektem "e-matura z matematyki" trwały na Politechnice Łódzkiej niemal rok. System został zbudowany w oparciu o najnowsze serwery i oprogramowanie, jakie są obecnie dostępne na rynku. Jego przeprowadzenie wymagało opracowania zaawansowanego oprogramowania komputerowego, którego autorami są informatycy z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ. Zastosowany w projekcie system szyfrujący zabezpiecza przed włamaniem do programu.

Zdaniem naukowców, projekt "E-matura z matematyki" ma pokazać, że istnieje możliwość zastosowania tego narzędzia do egzaminowania czy testowania na różnych poziomach. Możliwość egzaminowania na odległość pozwoli także zredukować koszty, jakie wiążą się z "papierową" maturą.

Sprzęt komputerowy o wartości 15. tys. zł, który posłuży m.in. do przeprowadzenia egzaminu, sfinansował IBM Polska. Dzięki temu na PŁ powstało Centrum Kompetencyjne IBM - pierwsze w Polsce zlokalizowane w uczelni wyższej.

Czytaj więcej w serwisie szkola.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)