Trwa ładowanie...
d23d4tg

Materiał odporny na promieniowanie. Stworzyli go także Polacy

Międzynarodowy zespół naukowców, wśród których byli Polacy z Politechniki Warszawskiej, opracował materiał o wybitnej odporności na promieniowanie. Jego wpływ może być znaczący.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Promieniowanie w dużych dawkach jest zabójcze dla człowieka
Promieniowanie w dużych dawkach jest zabójcze dla człowieka (iStock.com, Fot: DmyTo)
d23d4tg

Jednym z głównych problemów technologicznych związanych z energetyką jądrową jest niszczenie materiałów konstrukcyjnych pod wpływem napromieniowania - czytamy na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Międzynarodowy zespół naukowców, wśród których są również Polacy, znalazł sposób, by uniknąć uszkodzeń.

Rozwiązaniem może być zastosowanie tzw. stopów o wysokiej entropii - to nowa klasa materiałów, składająca się z czterech lub więcej składników o podobnym stężeniu. Charakteryzują się dużym stopniem nieuporządkowania atomów, wyjątkową mikrostrukturą i unikalnymi właściwościami.

Czytaj też: Czy pole elektromagnetyczne sieci 5G szkodzi? Ministerstwo Cyfryzacji będzie to monitorować

d23d4tg

Z badań wynika, że materiał odporny jest na promieniowanie, a także zachowuje znakomite właściwości mechaniczne.

W analizach uczestniczyła grupa dra inż. Jana Wróbla z Politechniki Warszawskiej, laureata programów START i HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Czytaj też: Śmietniki historii. Jak kręcimy sznur na polskie wynalazki

Gdyby materiał się sprawdził, mógłby zostać wykorzystany w elementach konstrukcyjnych przyszłych reaktorów jądrowych.

- Symulacje komputerowe przeprowadzane systematycznie w szerokim zakresie stężeń i temperatur mogą się przyczynić do znalezienia optymalnego składu stopu, który potencjalnie może mieć jeszcze lepsze właściwości niż ten opisany w naszej publikacji ‒ mówi dr inż. Jan Wróbel.

d23d4tg

Podziel się opinią

Share

d23d4tg

d23d4tg
Więcej tematów