Masz konto w PKO BP? Przygotuj się na zmianę karty
PKO BP ogłosił ważną zmianę dotyczącą kart płatniczych. Dzięki niej będą one bardziej ekologiczne. Pierwsze karty trafiły już do klientów banku, ale na szeroką skalę będą wydawane od czwartego kwartału bieżącego roku.
31.08.2023 | aktual.: 31.08.2023 16:36
PKO BP poinformował o zmianie w kwestii kart płatniczych. Z końcem czerwca klienci banku otrzymali pierwsze ekologiczne karty. Cechują się one mniejszym wpływem na środowisko niż klasyczne karty, ponieważ są wyprodukowane z tworzywa sztucznego, które pochodzi z recyklingu.
Do ich produkcji w 70 proc. wykorzystuje się tzw. Ocean Plastic, czyli plastik PET pochodzący z recyklingu (tzw. rPET). Na potrzeby produkcji kart płatniczych wykorzystuje się butelki odzyskiwane ze środowiska naturalnego przez organizację Parley for the Oceans. Do końca 2023 r. PKO BP rozpocznie wydawanie nowych i wznawianych kart w wersji ekologicznej - standardowe tworzywo sztuczne PVC zastąpione zostanie rPVC, czyli tworzywem pochodzącym z recyklingu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W portfelach klientów PKO Banku Polskiego znajduje się 10 milionów kart płatniczych wydanych przez bank – jest to około 50 ton plastiku. Nowe, bardziej "zielone" karty wydawane klientom przez PKO Bank Polski to ważny krok w rozwoju zrównoważonych płatności w Polsce, bo jednoznacznie wskazujemy kierunek, w którym zmierzamy - mówi Edyta Tararuj, dyrektorka Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.
- Przewidujemy, że plastikowe, fizyczne karty płatnicze już niedługo zaczną znikać z rynku i będą stopniowo zastępowane przez karty cyfrowe - czyli karty oferujące co najmniej takie same funkcje co karty tradycyjne, ale dostępne jedynie w wersji cyfrowej w mobilnych aplikacjach bankowych czy w serwisach internetowych instytucji finansowych - dodaje.
Przejrzyste karty kredytowe różnią się wizualnie od wcześniej wydanych. Na ich rewersie pojawił się napis "Wykonano w 70% z Ocean Plastic". Butelki, z których wyprodukowano karty, zbierane są np. na plażach, wyspach i obszarach przybrzeżnych w krajach, w których odpady te prawdopodobnie nie zostałyby poddane recyklingowi.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski