Mastercard testuje płatność poprzez mrugnięcie

Mastercard testuje płatność poprzez mrugnięcie
Źródło zdjęć: © Youtube.com

23.07.2018 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjscy klienci Mastercard już wkrótce mogą opłacać swoje zakupy, mrugając w kamerę. Jesienią zaczną się testy nowej technologii Selfie Pay. Przy dobrych wiatrach technologia zostanie wprowadzona globalnie.

O tym, że technologia trafiła do Europy, poinformował Michail Fedosejew, dyrektor działu rozwoju biznesu i płatności cyfrowych Mastercard. Cały proces transakcji ma być bardzo prosty. System wykorzystuje kamerkę telefonu, z której obraz poddawany jest analizie. W przypadku pozytywnej weryfikacji twarzy właściciela konta, operacja zostaje zatwierdzona. „Osoba wybiera jakąkolwiek aplikację, która włącza tryb kamery, robi selfie podczas którego mruga, a następnie kamera będzie się włączała za każdym razem, gdy dojdzie do płacenia” – mówi Fedosejew.

W 2016 roku mówiło się już o Selfie Pay, które z zasady było prototypem tej technologii, którą zaproponował Fedosejew. Wtedy Selfie Pay testować mieli obywatele Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Według danych, które podał, po zakończeniu testów, 94% europejskich klientów wypowiedziało się pozytywnie o nowej technologii. Testy też pokazały dobre wyniki w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Holandii. Skoro Selfie Pay przyjęła też Rosja, mamy nadzieję, że do testów przystąpią kolejne kraje, w tym Polska.

Mastercard już od kilku lat szuka nowych sposobów płatności cyfrowych. Pomimo czytnika linii papilarnych, który też obecnie testuje Mastercard, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wprowadzono kartę z wbudowanych kompasem. Wskazuje on Mekkę – kierunek, w którym muzułmanin powinien zwracać się podczas modlitwy.

Rewolucyjne technologie Mastercard dopiero przechodzą fazę testów. Natomiast już dziś możemy skorzystać z istniejących sposobów płatności. Już od miesiąca w Polsce działa system płatności Apple Pay. Wśród banków, które wprowadziły te usługę, są: Alior Bank, Bank Pekao S.A., Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, mBank, Raiffeisen Polbank.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także