Mars w opozycji Słońca. Następna okazja do podziwiania planety tak blisko za 15 lat

Mars
Mars
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

12.10.2020 14:15, aktual.: 01.03.2022 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mars znajdzie się w opozycji Słońca 13 października. W godzinach wieczornych będzie można podziwiać planetę, znajdującą się zaledwie 62 mln km od Ziemi. To idealny czas na obserwację, bo ze względu na swoje położenie Mars uzyska bardzo dużą jasność. Następna taka okazja zdarzy się dopiero w 2035 roku.

Kiedy Mars oraz Słońce znajdują się jednej linii, a Ziemia znajduje się pośrodku, mówi się, że Czerwona Planeta jest w opozycji. W tym roku dojdzie do tego 13 października. Jest to idealny czas na śledzenie ruchu planety na niebie. Mars wzejdzie na wschodzie, gdy Słońce schowa się za horyzontem. Następnie będzie poruszał się w kierunku zachodnim i zniknie na zachodzie.

Mars w opozycji Słońca

Do opozycji dochodzi średnio co dwa lata. Nie zawsze Mars znajduje się w takiej samej odległości od Ziemi, o czym pisaliśmy tutaj. W tym roku odległość ta wyniesie 62 mln km.

Do obserwacji Marsa nie potrzeba specjalnego sprzętu, chociaż wykorzystanie lornetki lub teleskopu może usprawnić oglądanie Czerwonej Planety. Pozwoli też na dostrzeżenie większej liczby szczegółów. Planetę będzie można łatwo dostrzec na niebie. Wystarczy spojrzeć na południowo wschodni horyzont nieba. Warunkiem są oczywiście sprzyjające warunki pogodowe. Obserwacje warto rozpocząć około godziny 20.

Oprócz Marsa w październiku warto również zwrócić uwagę na Księżyc. Pod koniec miesiąca – 31 października na niebie pojawi się niezwykle rzadki Niebieski Księżyc.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)