Mars tętnił kiedyś życiem? Naukowcy mają coraz więcej wątpliwości

Mars tętnił kiedyś życiem? Naukowcy mają coraz więcej wątpliwości

Mars
Mars
Źródło zdjęć: © Pixabay
04.08.2020 11:52, aktualizacja: 01.03.2022 13:39

Pytanie, czy życie mogło istnieć na Marsie, koncentruje się na założeniu, że niegdyś na planecie znaleźć można było wodę w stanie płynnym. Nowe badania sugerują jednak, że to nie starożytne rzeki wyrzeźbiły doliny na Czerwonej Planecie.

Badanie opublikowane w Nature Geoscience zbiegło się w czasie z trzema misjami marsjańskimi, które rozpoczęły się w lipcu br. Jedna z nich, Mars 2020 NASA, ma skupić się właśnie na poszukiwaniu starożytnego życia na Marsie. 

Badanie opublikowane w poniedziałek, 3 sierpnia podważa jednak teorię, że planeta miała kiedyś ciepły, wilgotny klimat z dużą ilością wody w stanie ciekłym. Naukowcy z Kanady i Stanów Zjednoczonych zbadali ponad 10 tys. marsjańskich dolin i porównali je z kanałami na Ziemi wyrzeźbionymi pod lodowcami.

- Przez ostatnie 40 lat, odkąd po raz pierwszy odkryto doliny na Marsie, zakładano, że rzeki płynęły nimi kiedyś rzeki, erodując i zapoczątkowując wszystkie te doliny - powiedziała główna autorka badania Anna Grau Galofre w oświadczeniu wydanym przez Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej.

Dodała również, że różnorodność formacji sugeruje, że do ich powstania musiało przyczynić się wiele innych procesów. Naukowcy odkryli podobieństwa między niektórymi marsjańskimi dolinami a kanałami na wyspie Devon w Kanadzie. Rejon ten nazywany jest "Marsem na Ziemi" ze względu na jałowe, mroźne warunki oraz wybór tego miejsca przez NASA na swoje szkolenia. 

Autorzy badania doszli do wniosku, że tylko niektóre marsjańskie doliny mogły powstać około 3,8 mld lat temu przez stopioną wodę pod pokrywami lodowymi. Ich zdaniem jest to potwierdzenie modeli klimatycznych, które zakładają, że starożytny Mars był o wiele chłodniejszy, niż wcześniej zakładano. 

- Odkrycia pokazują, że tylko ułamek sieci dolin pasuje do wzorców typowych dla erozji wód powierzchniowych, co wyraźnie kontrastuje z konwencjonalnym poglądem - dodał współautor badania Mark Jellinek. Czy nowe odkrycie wpłynie na misję łazika Perserverance, który może mieć większe trudności w znalezieniu śladów starożytnego życia? 

Nature Geoscience zauważył, że zrozumienie warunków klimatycznych "w pierwszych miliardach lat historii Marsa jest ważne dla określenia, czy planeta kiedykolwiek nadawała się do zamieszkania". Autorzy badania zachęcają, by nie tracić nadziei. Stwierdzili, że ekstremalnie niskie temperatury mogłyby w rzeczywistości lepiej wspierać starożytne życie.

- Tafla lodu zapewniłaby lepszą ochronę i stabilność znajdującej się pod spodem wody, a także zapewniłaby schronienie przed promieniowaniem słonecznym w przypadku braku pola magnetycznego - czytamy w informacji udostępnionej przez Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)