Trwa ładowanie...

Mars. NASA wykonała zdjęcia chińskiego łazika Zhurong

Zdjęcia wykonane przez jedną z sond NASA pokazują chiński łazik Zhurong z nowej perspektywy. Fotografie zostały zrobione na wysokości około 290 km i przedstawiają nie tylko kosmiczne urządzenie, ale także typowy dla Marsa krajobraz.

Share
NASA zrobiła zdjęcia łazika Zhurong
NASA zrobiła zdjęcia łazika ZhurongŹródło: NASA/JPL/UArizona, Fot: NASA/JPL/UArizona
d3vw6nr

Zdjęcia zostały zrobione przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) przy użyciu kamery High Resolution Imaging Experiment (HiRISE). Widać na nich chiński łazik Zhurong, który na Czerwoną Planetę dotarł w zeszłym miesiącu.

Chiński łazik na Marsie

"Ten obraz pokazuje, że otaczający teren jest bardzo typowy dla południowej Utopii Planitia, z gładkim i w większości pozbawionym głazów regionem" – przekazali w komunikacie naukowcy z zespołu zespół HiRISE z University of Arizona. Dodali też, że jasne, zakrzywione elementy na zdjęciu to efekty oddziaływania wiatru.

Na zdjęciach NASA widać również spadochron i tylną część lądownika, które spadły w pewnej odległości od Zhurong po tym, jak elementy zostały odrzucone w końcowej fazie lądowania. Chiński łazik nie jest jedynym, który obecnie znajduje się na Marsie. Oprócz niego są tutaj należące do NASA łaziki Curiosity i Perseverance.

d3vw6nr

Łazik Zhurong, który swoją nazwę zawdzięcza bogu ognia z tradycyjnych chińskich legend, waży około 240 kilogramów i został wyposażony w sześć kół. Jest też pierwszym łazikiem marsjańskim, który posiada aktywny system zawieszenia zaprojektowany w taki sposób, aby pomóc mu lepiej radzić sobie ze skalistym terenem Czerwonej Planety.

Zhurong został wysłany na Marsa w ramach misji Tianwen-1. Jej głównym celem jest poszukiwanie śladów życia na planecie oraz badanie środowiska Czerwonej Planety. Łazik zbierze dane niezbędne do analiz atmosfery i klimatu planety, a także mapowania jej powierzchni.

ZOBACZ TEŻ: PGZ: PCO – OCZY ARMII

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vw6nr

Podziel się opinią

Share
d3vw6nr
d3vw6nr
Więcej tematów