Mars 2020. Łazik Perseverance zmierza na Czerwoną Planetę. NASA pozwala śledzić jego lot

Mars 2020. Łazik Perseverance zmierza na Czerwoną Planetę. NASA pozwala śledzić jego lot

NASA udostępnia możliwość śledzenia podróży łazika Perseverance na Marsa
NASA udostępnia możliwość śledzenia podróży łazika Perseverance na Marsa
Źródło zdjęć: © Pixabay
05.10.2020 07:37

Misja Mars 2020 rozpoczęła się w lipcu bieżącego roku. Jej celem jest zbadanie Czerwonej Planety za pomocą łazika Perseverance. NASA postanowiła udostępnić specjalną mapę, dzięki której można śledzić jego podróż.

Misja Mars 2020 rozpoczęła się 30 lipca 2020 roku. Eksperci podkreślają, że jest to najbardziej zaawansowane technologicznie i najambitniejsze przedsięwzięcie związane z eksploracją Czerwonej Planety.

Głównym zadaniem misji jest poszukiwanie na Marsie śladów prehistorycznego życia. Po tym, jak łazik Curiosity znalazł tam ślady węgla i wody, naukowcy z NASA doszli do wniosku, że nie można wykluczyć takiej możliwości. - Na pewno byłoby to wielkie wydarzenie, bo okazałoby się, że pierwszy raz odkryjemy życie poza Ziemią - wyjaśnia Adam Dąbrowski, specjalista w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej w rozmowie z WP Tech.

Badania będą możliwe dzięki łazikowi Perseverance, który został wyposażony m.in. w specjalistyczne przyrządy, 19 kamer, mikrofon, pokładowe laboratorium oraz wiertło do pobierania próbek.

- Szukanie życia wzbudza najwięcej ekscytacji wśród wszystkich. Poszukiwane są ślady bakteryjnego życia. My już wiemy, że w miejscu, w którym ten łazik będzie lądował, czyli w kraterze Jezero, było kiedyś jezioro. Czyli była tam woda i warunki, które sprzyjały podtrzymaniu życia biologicznego opartego na węglu, tak jak jest to na Ziemi - mówi Dąbrowski.

NASA pozwala na śledzenie lotu łazika

Łazik ma dotrzeć na Czerwoną Planetę w lutym 2021 roku. NASA postanowiła udostępnić możliwość śledzenia jego podróży. Za pomocą specjalnej mapy, która została zamieszczona na stronie NASA, możemy dowiedzieć się, gdzie aktualnie znajduje się statek z misją Mars 2020.

Więcej na temat łazika Perseverance przeczytacie w tym artykule.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)