Mark Zuckerberg zapłaci rekordowe odszkodowanie, a akcje Facebooka idą w górę

Mark Zuckerberg zapłaci rekordowe odszkodowanie, a akcje Facebooka idą w górę

Mark Zuckerberg zapłaci rekordowe odszkodowanie, a akcje Facebooka idą w górę
Źródło zdjęć: © East News | Saul Loeb
15.07.2019 15:10

Jak wynika z informacji, które czytamy na Wall Street Journal, Mark Zuckerberg zawarł ugodę z amerykańską Federalną Komisją Handlu (FTC) w postępowaniu w związku z wyciekiem danych z Facebooka. Reakcja inwestorów? Akcje rekordowo wysoko

Żadna ze stron nie skomentowała doniesień, ale te same informacje podaje wiele prestiżowych, amerykańskich wydawnictw, w tym m.in. "New York Times" i "Washington Post". W wyniku ugody Mark Zuckerberg i Facebook będzie musiał zapłacić rekordową karę wysokości 5 mld dolarów.

Facebook zapłaci za skandal Cambridge Analytica

Kara, którą musi zapłacić firma Marka Zuckerberga jest wynikiem licznych skandali, które miały miejsce w związku z wyciekiem danych, a największą z nich była afera Cambridge Analytica, w wyniku której mogło dojść do wycieku danych osobowych aż 87 mln użytkowników Facebooka.

Mark Zuckerberg musiał wytłumaczyć się ze skandalu, ale odbiło się to także mocno na akcjach firmy. Sprawa była rozpatrywana zarówno w USA, jak i w Parlamencie Europejskim.

Jeżeli dane Wall Street Journal się potwierdzą, to będzie to największa kara, jaką kiedykolwiek przyznała Federalna Komisja Handlu (FTC). Do tej pory najwyższa kara wynosiła nieco ponad 22 mln dolarów i musiał wypłacić ją Google w 2012 roku.

Akcje Facebooka idą w górę

Nie da się ukryć, że mimo ogromnej wartości kary, jaka została nałożona na Facebooka, to dla amerykańskiego giganta nie są to znaczące środki. Patrząc na dane z ostatniego kwartału firma Marka Zuckerberga osiągnęła przychody na poziomie 15,1 mld dolarów (wzrosły o ponad 26 % względem poprzedniego roku).

Niektórzy już krytykują decyzję Federalnej Komisją Handlu za nałożenie relatywnie niskiej kary, jeśli weźmie się pod uwagę przychody osiągane przez firmę. Co więcej, po ogłoszeniu kary – akcje Facebooka poszły w górę prawie o 2%. Co więcej notowania wyglądają najkorzystniej od dawna:

Obraz
© google
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)