Magazyn pełen broni. Mogą nimi zaatakować cały świat

Pociski międzykontynentalne w magazynach Korei Północnej
Pociski międzykontynentalne w magazynach Korei Północnej
Źródło zdjęć: © X | Clash Report
Norbert Garbarek

18.05.2024 20:27, aktual.: 18.05.2024 20:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kim Dzong Un dokonał inspekcji północnokoreańskich rakiet międzykontynentalnych Hwasong-17 i Hwasong-18 – podaje profil Clash Report na platformie X. Do sieci trafiły zdjęcia z wizyty polityka w magazynie pełnym broni, która jest w stanie uderzyć właściwie w każde miejsce na Ziemi.

Korea Północna przykłada coraz większą uwagę do rozbudowy swojego arsenału. Jeszcze w kwietniu 2024 r. państwowa agencja prasowa Korei Północnej informowała o pomyślnie ukończonym teście nowego rodzaju pocisku rakietowego Hwasongpho-16B.

W kolejnym miesiącu Kim Dzong Un nadzorował natomiast próby nowej wyrzutni rakietowej, a teraz do sieci trafiają materiały przedstawiające inspekcję magazynu z potężnymi północnokoreańskimi rakietami.

Broń, która dotrze w każde miejsce na Ziemi

W odwiedzonym przez przywódcę Korei Północnej magazynie znalazły się jedne z potężniejszych pocisków, którymi dysponuje tamtejsza armia. Mowa o pociskach balistycznych Hwasong-18 (HS-18) oraz Hwasong-17 (HS-17).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oba z nich to międzykontynentalna broń, która może dotrzeć w dowolne miejsce na świecie. Profil Clash Report na platformie X zwraca też uwagę, że "uderzająca jest liczba pojazdów z wyrzutniami" w magazynie.

Oba modele pocisków, którym przyjrzał się Kim Dzong Un, to stosunkowo nowe konstrukcje produkowane przez Koreę Północną. Hwasong-18 zaprezentowano po raz pierwszy na paradzie w 2023 r. W tym samym roku odbyły się też pierwsze trzy próby pocisku. Na temat jego specyfikacji wciąż jednak wiadomo niewiele. Wedle ogólnodostępnych informacji Hwasong-18 mierzy niemal 27 m długości, natomiast średnica pierwszego stopnia (dolna część rakiety) mierzy 2,2 m, zaś drugiego i trzeciego stopnia to 1,9 m.

Całkowitą masę startową pocisku HS-18 szacuje się na 55-60 t, z kolei jego udźwig to ok. 1,2 t. Tak masywna konstrukcja osiąga donośność na poziomie 15 tys. km, a więc ma zasięg międzykontynentalny. Hwasong-18 może przenosić głowicę jądrową.

Bliźniaczy do HS-18 model Hwasong-17 to kolejny międzykontynentalny pocisk balistyczny Korei Północnej, który ma jednak nieco dłuższą historię, bowiem Koreańczycy pokazali go cztery lata temu, w 2020 r. Jednocześnie HS-17 stanowił rozwinięcie poprzednika (HS-15), który charakteryzował się zasięgiem pokrywającym niepełny obszar zajmowany przez Stany Zjednoczone.

Hwasong-17 mierzy ok. 2,4 m średnicy i w porównaniu do HS-18 napędzanego paliwem stałym, jest napędzany paliwem ciekłym. To kolejna potężna broń, która może wzbić się na wysokość ponad 6 tys. km i przenosi ładunek (jądrowy lub MIRV) w zasięgu ok. 15 tys. km.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie