Luty nie da pospać. Zobacz, co będzie się działo na nocnym niebie

Pod względem astronomicznym luty nie da nam odpocząć. W tym miesiącu na niebie czeka nas wiele atrakcji, w tym kontynuacja wyjątkowej koniunkcji planet i niespotykany blask Wenus.

Kosmiczny spektakl na nocnym niebie już w lutym.
Kosmiczny spektakl na nocnym niebie już w lutym.
Źródło zdjęć: © Freepik | Wirestock

W lutym warto wyjść na nocny spacer, by podziwiać niebo. Koniunkcja planet trwa od końca stycznia i dzięki tej wyjątkowej kosmicznej konfiguracji mamy szansę podziwiać sześć planet, które ustawiają się jednej linii na nocnym niebie. 1 lutego można było zobaczyć sierp księżyca w pobliżu Wenus. 5 lutego księżyc zbliży się do Urana, choć do jego obserwacji potrzebny będzie teleskop. 6 lutego księżyc znajdzie się nad Jowiszem, a 9 lutego najbliżej księżyca pojawi się Mars.

Pełnia Śnieżnego Księżyca

Luty to miesiąc, w którym raczej nie dostrzeżemy deszczu meteorów, choć na półkuli południowej można obserwować Alfa Centaurydy. Ich szczyt przypada na 8 lutego, choć w tym roku nie będą tak jasne z powodu malejącego księżyca. Pełnia księżyca przypadająca na luty znana jest jako Śnieżny Księżyc. Osiągnie swoje maksimum 12 lutego o 8:53 rano, choć będzie wtedy poniżej horyzontu. Najlepiej widoczna będzie noc wcześniej lub później tego samego dnia.

Blask Wenus

Wenus, w lutym zachwyci swoim blaskiem. Jak podaje portal Popular Science, 16 lutego planeta będzie najjaśniejsza w 2025 r., osiągając jasność 4,6 magnitudo. Będzie to najjaśniejszy obiekt na niebie, poza księżycem. Aby zobaczyć ten spektakularny widok, warto wybrać się w miejsce odległe od miejskich świateł. Zanieczyszczenie świetlne nie będzie przeszkadzać w obserwacji, a oczy zaadaptują się do ciemności, dzięki czemu podziwiać będzie można gwiezdny spektakl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Luty jest świetnym miesiącem do obserwacji nocnego nieba i podziwiania niesłychanego piękna kosmosu. Warto skorzystać z tej szansy i zanurzyć się w nocnym spektaklu, który oferuje nam natura.

kosmosastronomiawiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)