Łotwa i Estonia nawiązały współpracę. Zbudują tarczę przeciwlotniczą

USA mają przekazać Ukrainie system NASAMS
USA mają przekazać Ukrainie system NASAMS
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Kongsberg
Adam Gaafar

03.08.2022 18:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministrowie obrony Estonii i Łotwy zapowiedzieli podjęcie wstępnych działań w celu wspólnego zakupu systemów obrony powietrznej średniego zasięgu – informuje serwis Defence24. W przedsięwzięcie zaangażowało się sześć firm z sektora obronnego.

Jak zwraca uwagę Defence24, oba kraje bałtyckie nie wymieniły konkretnych systemów, ale jednym z kandydatów może być zestaw NASAMS, używany m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem. Przypominamy, jakie są możliwości tego systemu.

NASAMS dla Łotwy i Estonii?

NASAMS to akronim od słów National/Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, co można tłumaczyć jako "Krajowy/norweski zaawansowany system rakiet ziemia-powietrze". Pierwsza wyrzutnia tego typu została uruchomiona w 1998 r. Broń jest efektem współpracy amerykańskiego koncernu Raytheon i norweskiej firmy Kongsberg Defence & Aerospace.

System składa się z rakiet, centrum dowodzenia i stacji radiolokacyjnej z radarem AN/MPQ-64 Sentinel, a jego deklarowany zasięg wynosi 160 km. Przy użyciu standardowych pocisków NASAMS może razić cele znajdujące się na pułapie do 15 km. Jeśli w systemie wykorzysta się natomiast rakiety AMRAAM-ER, jest on w stanie razić wrogie obiekty na pułapach do 20 km.

Kompleks jest przewożony na pojazdach ciężarowych Scania P113. Radar tej broni namierza cele znajdujące się w odległości do 75 km i na wysokości do 40 km. Co istotne, NASAMS jest zintegrowany z całym systemem obrony powietrznej. Oznacza to, że odbiera on dane ze wszystkich ośrodków nadzoru oraz stacji radarowych.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)