Lot SpaceX Starship SN5 zakończony sukcesem. Oto najbliższe plany Elona Muska

Start rakiety Falcon 9
Start rakiety Falcon 9
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

06.08.2020 13:13, aktual.: 01.03.2022 13:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk i SpaceX rozpoczęli sierpień od skutecznego testu statku Starship SN5, który pozwoli w przyszłości na loty załogowe na Marsa. To jednak nie koniec wielkich planów na najbliższy miesiąc.

Mimo wcześniejszych kłopotów lot Starship SN5 odbył się w nocy z 4 na 5 sierpnia i zakończył się powodzeniem. Statek kosmiczny jest testowany przez planowanymi lotami załogowymi na Marsa, które mogą odbyć się już w latach 30. XXI wieku. 

Chociaż dla Elona Muska kolonizacja Czerwonej Planety jest najważniejszym priorytetem SpaceX, to w tym miesiąc firma nie próżnuje. Zaplanowanych jest kilka startów oraz podpisanie kontraktów, które umożliwią firmie dalszy rozwój. 

Najbliższe starty SpaceX

7 sierpni o godzinie 7:12 czasu polskiego ma wystartować Falcon 9, na którego pokładzie znajdzie się kolejne 57 satelitów Starlink. Start misji Starlink-10 będzie miał miejsce z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie, a poza Starlink w kosmos polecą też dwa satelity obserwacyjne będące elementem konstelacji budowanej przez BlackSky. 

Poza tym na sierpień zaplanowano również dwa inne starty. Jeśli nie pojawią się żadne zewnętrzne przeszkody, to również misja Starlink-11 wystartuje jeszcze w tym miesiącu. Poza satelitami SpaceX na pokładzie Falcona 9 znajdą się również trzy satelity SkySat. 

Kolejna misja, SAOCOM 1B będzie historycznym wydarzeniem. Będzie to pierwszy start z Florydy na orbitę polarną od 1960 roku i został zaplanowany na koniec tego miesiąca. Celem misji będzie wyniesienie na orbitę dwóch satelitów, które pomogą w szacowaniu skutków klęsk żywiołowych. W ramach tej samej na orbitę poleci również GNOMES-1 mający na celu pozyskiwanie danych o atmosferze Ziemi za pomocą okultacji radiowej.

Kontrakty SpaceX

W sierpniu firma Elona Muska będzie kontynuowała rywalizację o kontrakty z wojskiem, których celem jest wynoszenie na orbitę ładunków związanych z bezpieczeństwem narodowym USA. W drugim etapie przetargu SpaceX zmierzy się z Blue Origin, ULA czy Northrop Grumman. Dwie firmy, które będą odpowiedzialne za realizację zadań wyznaczonych przez wojsko, mają zostać wyłonione do końca miesiąca. 

Poza tym SpaceX w sierpniu będzie blisko współpracować z NASA, Loft Orbital czy HawkEye 360 i w tym miesiącu wyniesie na orbitę ok. 16 innych satelitów, poza tymi, o których wspominaliśmy powyżej. Dodatkowo japońska firma Ispace ogłosiła, że w ramach kolejnej misji księżycowej wykorzystana zostanie rakieta Falcon 9. Dostarczy ona na powierzchnię Księżyca lądownik w ramach misji HAKUTO-R.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)