Trwa ładowanie...
d8e2nrq

Sukces SpaceX! Udany lot Starship - rakiety, która zabierze nas na Marsa

Rakieta SpaceX Starship wreszcie oderwała się od Ziemi. Po serii poślizgów firma Elona Muska ma w końcu powody do świętowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
SpaceX Starship SN5
SpaceX Starship SN5 (SpaceX, Fot: SpaceX)
d8e2nrq

Rakieta nośna Starship jest niezwykle ważnym projektem dla SpaceX, gdyż to właśnie ona będzie transportować ludzi na Marsa.

Pierwotnie miała ona wystartować 4 sierpnia 2020 roku, ale doszło wtedy do usterki - w pewnym momencie zaczął wyciekać ciekły tlen. Substancja ta przyspiesza przebieg spalania i jest niebezpieczna w niepożądanych warunkach.

d8e2nrq

Dziś 5 sierpnia udało się jednak uniknąć podobnych problemów i Starship wreszcie z powodzeniem oderwał się od Ziemi.

Prototyp SN5 napędzany pojedynczym silnikiem Raptor (na ciekły tlen i ciekły metan) osiągnął zamierzoną wysokość 150 metrów.

Firma SpaceX umieściła nagranie z całego testu, w tym ujęcia z drona, jak również kamer umieszczonych na SN5.

Starship SN5 150m Hop

Test Starship SN5 / SpaceX

d8e2nrq

Elon Musk już przygotował następne kroki w przygotowaniach rakiety Starship. W dalszej kolejności ma odbyć się kilka podobnych testów na niskich wysokościach, a następnie firma przeprowadzi także próby na wyższym pułapie.

SpaceX dokona też zmian w konstrukcji pojazdu, modyfikując podwozie, tak aby było ono dłuższe, wyższe i szersze - dzięki czemu Starship będzie mógł bez problemu lądować na wyboistym terenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8e2nrq

Podziel się opinią

Share
d8e2nrq
d8e2nrq
Więcej tematów