Litwa się zbroi. Minister obrony sygnalizuje zamiar nabycia haubic CAESAR
Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas podczas targów Eurosator 2022 w Paryżu podpisał ze swoim francuskim odpowiednikiem list intencyjny w sprawie zakupu 18 systemów haubic samobieżnych CAESAR Mk II.
18.06.2022 | aktual.: 18.06.2022 16:00
Haubice samobieżne CAESAR Mk II będą stanowiły wyposażenie batalionu artylerii brygady "Generała Motiejusa Pečiulionisa", który obecnie używa haubic holowanych M101 105 mm. Dostawy CAESAR Mk II na Litwę mają się odbyć w 2027 roku.
Jest to trzeci klient dla tego systemu po tym, jak w lutym 2022 roku francuska Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia zleciła firmie Nexter opracowanie wersji Mk II. Do 2031 roku Francja może nabyć do 109 nowych SPH 6x6 CAESAR Mk II. W maju 2022 roku Belgia podpisała umowę na dziewięć takich systemów.
Agencja Reuters poinformowała 16 czerwca 2022 roku, że przed wizytą w Kijowie prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił się do firmy Nexter o zwiększenie produkcji CAESAR. Podczas swojej podróży prezydent Macron ogłosił, że kolejne sześć haubic CAESAR z napędem 6x6 zostanie przekazanych Ukrainie, co zwiększy ich łączną liczbę do 18. Obecne tempo produkcji wynosi 10 systemów rocznie.
CAESAR Mk II
System CAESAR bazuje na podwoziu ciężarówki 6x6 Sherpa, produkowanej przez francuską firmę ARQUUS (wcześniej Renault Trucks Defense), ale może być też montowany na innych podwoziach pojazdów wojskowych o układzie jezdnym 6x6 lub 8x8 zgodnie z wymaganiami zamawiających. W pojeździe znajduje się miejsce dla maksymalnie pięciu osób w opancerzonej kabinie, która zapewnia ochronę przed ostrzałem z broni strzeleckiej i odłamkami pocisków artyleryjskich.
Podstawowym uzbrojeniem CAESAR jest armatohaubica kal. 155 mm, zamontowana z tyłu podwozia ciężarówki, która może strzelać szeroką gamą pocisków, w tym nowoczesną amunicją precyzyjną KATANA. Zasięg jej ognia wynosi od 4,5 do nawet 40 km, a maksymalna szybkostrzelność to sześć strzałów/min. System CAESAR można włączyć i wyłączyć w mniej niż minutę, dlatego bardzo dobrze sprawdza się na polu walki, gdzie wymagana jest szybka reakcja.
Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski