Trwa ładowanie...

Literackie Nagrody Nobla 2019. Wśród wygranych Polka - Olga Tokarczuk

Nagrody Nobla w dziedzinie literatury zostały przyznane. Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok powędrowała do Olgi Tokarczuk, a za 2019 rok do Petera Handke.

Share
Literackie Nagrody Nobla 2019. Wśród wygranych Polka - Olga Tokarczuk
Źródło: East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d1s1ooi

W tym roku literacką Nagrodą Nobla uhonorowano dwie osoby. Wszystko za sprawą skandalu, który skompromitował Akademię Szwedzką. Dotyczył przecieku informacji na temat przyszłych laureatów nagrody, a także molestowania i gwałtu za który ostatecznie skazano Jean-Claude'a Arnaulta.

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla

Wśród wygranych jest Olga Tokarczuk. Została nagrodzona za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest pisarką, poetką, eseistką, a także autorką licznych scenariuszy i psychologiem. W 2018 roku otrzymała prestiżową nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Była dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" – za wspomnianą powieść "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe".

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury przyznano również Peterowi Handke'owi „za wpływową pracę, która dzięki pomysłowości językowej zbadała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”. Jest on austriackim pisarzem i tłumaczem.

d1s1ooi

Podziel się opinią

Share
d1s1ooi
d1s1ooi
Więcej tematów