Lekarze ostrzegają przed wirusem. Grypa zabija rocznie nawet 650 tys. osób

Lekarze ostrzegają przed wirusem. Grypa zabija rocznie nawet 650 tys. osób

Lekarze ostrzegają przed wirusem. Grypa zabija rocznie nawet 650 tys. osób
Źródło zdjęć: © 123RF
08.02.2020 20:21

Epidemia koronawirusa w Chinach to okazja, by przypomnieć o tym, jak poważnym zagrożeniem jest grypa na świecie, w tym również w Polsce. PZH podaje, że w wyniku grypy lub jej powikłań umiera do 650 tys. osób rocznie na całym świecie.

Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego podał, że w tym roku, w Polsce między 23 a 31 stycznia łączna liczba osób zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia wirusem grypy przekroczyła 200 tys. Odnotowano również 5 zgonów, których przyczyną były powikłania po chorobie.

Liczby w skali świata wyglądają jeszcze bardziej niepokojąco. Szacuje się, że rocznie na każde 1 mld przypadków zachorowań na grypę - od 3 do 5 mln z nich kończy się ciężkimi powikłaniami. PZH podaje, że rocznie w wyniku grypy lub jej powikłań obserwuje się od 290 tys. do 650 tys. zgonów na całym świecie.

Grypa - powikłania

Do najczęstszych powikłań po grypie należą:

  • ostre zapalenie oskrzeli
  • zapalenie płuc
  • ostre zapalenie ucha
  • zapalenie zatok przynosowych
  • niewydolność krążenia
  • zespół Guillian-Barré

Grypa - zapobieganie i leczenie

PZH rekomenduje, że najskuteczniejszym i najtańszym sposobem przeciwdziałania grypie są szczepienia. Zaleca się, żeby szczepił się każdy, ale przede wszystkim osoby o obniżonej odporności. Instytut zaleca szczepić dzieci od 6 miesiąca życia, ale również opiekunowie młodszych dzieci powinni poddać się szczepieniu.

Szczepienie nie zapobiega w 100 proc. wirusowi, jednak pomaga przejść go łagodnie i uniknąć niebezpiecznych powikłań. Poza tym lekarze zalecają podstawowe zasady higieny, np. regularne mycie rąk.

- Wczesna i trafnie postawiona przez lekarza diagnoza oraz wdrożone w ciągu 48 godzin leczenie, umożliwi skrócenie czasu choroby, uniknięcie niepotrzebnej antybiotykoterapii, a także zminimalizuje ryzyko groźnych powikłań pogrypowych. - podaje PZH. O faktach i mitach odnośnie zapobiegania i leczenia grypy pisaliśmy szerzej tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)