Legendarny skarb okazał się prawdą. Niezwykłe znalezisko w Chinach
Wiek XVII był bardzo niespokojnym okresem w historii Chin, a liczne konflikty doprowadziły ostatecznie do upadku dynastii Ming. Badacze od lat poszukują zabytków i skarbów z tamtego okresu, a w tym roku dokonali wyjątkowego odkrycia.
07.05.2020 | aktual.: 07.05.2020 09:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dynastia Ming upadła w 1644 roku, jednak zanim do tego doszło, stoczyli liczne bitwy. Jednym z buntowników, który stanął naprzeciw władców był Zhang Xianzhong, przywódca trwającego kilkanaście lat powstania chłopskiego.
W czasie trwających walk w Pekinie, które ostatecznie doprowadziły w 1644 roku do samobójstwa ostatniego cesarza Mingów, w prowincji Syczuan Zhang Xianzhong walczył z lojalistami. Zdobył wtedy Chengdu i ogłosił powstanie Królestwa Wielkiego Zachodu (Królestwo Daxi).
Zobacz także
Sukces jednak nie trwał długo, ponieważ zaledwie po dwóch latach najazd Mandżurów zmusił Xianzhonga do opuszczenia Chengdu. Uległ następnie w bitwie przeciwko generałowi Yan Zhanowi, a w samej bitwie zatonęło zgodnie z legendą ponad 1000 okrętów Xianzhonga. On sam zginął rok później.
Od tego czasu rosła legenda na temat ogromnych skarbów, jakie zatonęły wraz z okrętami w pamiętnej bitwie. Co więcej, okazjonalne znaleziska z XX wieku miały dowodzić jej prawdziwości. Między 2015 a 2018 archeolodzy dokonali kilku przełomowych odkryć.
Znaleziono 42 tys. artefaktów, w tym złoto, srebro, biżuterię i broń. Ponad 1000 z nich było powiązanych z Królestwem Daxi, o którym do tej pory wiadomo było bardzo niewiele. Badaczom udało się na ich podstawie zrekonstruować chociażby obowiązujący wówczas system podatkowy. Wśród odkryć znalazły się także artefakty z wyrytymi nazwiskami zwycięskich dowódców wiernych Xianzhongowi.
Prace nadal trwają i od stycznia do kwietnia na polu bitwy udało się znaleźć kolejne 10 tys. bezcennych skarbów. Wśród nich znalazła się złota pieczęć z żółwiem, która najprawdopodobniej należała do następcy tronu dynastii Ming. Dla badaczy jest to zdecydowanie najważniejsze odkrycie, ponieważ nigdy wcześniej nie znaleziono niczego podobnego w całych Chinach.
Kwadratowa pieczęć o boku 10 cm i grubości 3 cm jest wykonana w 95 proc. ze złota. Widnieje na niej napis "Shu Shi Zi Bao", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "skarb pierwszego syna Syczuanu". Zdaniem ekspertów jest to dowód na to, że należała ona do następcy tonu dynastii Ming.
Zobacz także
Niestety artefakt został zniszczony i podzielony na cztery części, co zdaniem ekspertów miało charakter symboliczny. Oznaczało koniec dynastii Ming (1386-1644) - ostatniej dynastii rdzennych chińczyków Han. Po niej państwem środka rządziła dynastia Qing aż do 1912 roku.