Niesamowite odkrycie. Biblia wszystko potwierdza

Niesamowite odkrycie. Biblia wszystko potwierdza
Źródło zdjęć: © Getty Images | DEA , M. BORCHI
Karolina Modzelewska

26.04.2020 13:52, aktual.: 26.04.2020 19:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do niecodziennego odkrycia doszło na stanowisku Khirbet el-Rai w Izraelu, w miejscu, które najprawdopodobniej było związane z królem Dawidem. Studenci i naukowcy z australijskiego Macquarie University natrafili na cenne przedmioty pochodzący z XII wieku przed Chrystusem.

Znalezisko to figurka przedstawiająca karzącego boga, dwie pieczęcie, statuetka cielęcia z brązu oraz ozdobna kananejska i filistyńska ceramika.

Badania są prowadzone przy współpracy australijskiego Macquarie University, Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz Israel Antiquities Authority. Międzynarodowe zaangażowanie umożliwia prowadzenie działań na szerszą skalę.

W trakcie prowadzonych prac studenci z Macquarie University odkryli m.in. figurkę kananejskiego boga Baala, gotowego ukarać swoich wrogów, oraz małe brązowe cielę, przywodzące na myśl biblijne "złote cielę".

- Kiedy wybieramy się na wykopaliska archeologiczne, mamy duże nadzieje i niewielkie oczekiwania, ale oczywiście cudownie jest, gdy dokonujemy ekscytujących odkryć - powiedział dr Gil Davis, dyrektor programu Ancient Israel Program na Macquarie University.

Zaginione miasto

Zespół uważa, że miejsce odkryć było kiedyś filistyńskim miastem Ziklag wspomnianym w Biblii Samuela. Według jej treści, filistyński król Achisz z Gathu dał Ziklagowi Dawidowi - słynnemu z zabicia giganta Goliata, podczas gdy on uciekał przed królem Saulem. Później, po śmierci Saula, Dawid został królem w Hebronie, a Ziklag pozostał pod jego rządami.

Wykopaliska zespołu ujawniły pozostałości z XI i XII wieku przed Chrystusem, które obejmują m.in. fundamenty miasta. Znaleziono również dowody na gwałtowny pożar, co odpowiada biblijnej relacji o najazdach Amalekitów na biblijne miasto.

Liczne odkrycia

Stanowisko Khirbet el-Rai obfituje w cenne znaleziska. Oprócz wspomnianych przedmiotów studenci i naukowcy natrafili na kananejską ceramikę, naczynia do przechowywania oliwy i wina, zapasy krzemienia, przenośny ołtarz, lampę oliwną, a także wiele monumentalnych budynków oraz prywatnych domów. W niektórych z nich znajdowały się spalone kości i przedmioty kultu (część z nich pochodziła z Cypru).

Odkrycia wskazują na istnienie złożonego społeczeństwa, a nie skromnych, rozproszonych osad, jak wcześniej sądzili uczeni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (403)