Niecodzienne odkrycie. Znaleźli alkohol sprzed prawie 150 lat. W butelkach było coś jeszcze

Niecodzienne odkrycie. Znaleźli alkohol sprzed prawie 150 lat. W butelkach było coś jeszcze

Niecodzienne odkrycie. Znaleźli alkohol sprzed prawie 150 lat. W butelkach było coś jeszcze
Źródło zdjęć: © Facebook.com
29.03.2020 12:57

Interesujące odkrycie w angielskim Leeds. Tamtejsi archeolodzy podczas wykopalisk natrafili na ponad 600 butelek wypełnionych piwem. Znalezisko ma prawie 150 lat. Po wysłaniu próbek cieszy do analizy okazało się, że w napoju znajdowało się coś jeszcze.

Pracownicy Archaeological Services WYAS dokonali niecodziennego odkrycia podczas prac wykopaliskowych w piwnicach z czasów wiktoriańskich i gregoriańskich na terenie Leeds w północnej Anglii, w hrabstwie West Yorkshire. Archeolodzy znaleźli ponad 600 butelek wypełnionych nieznaną im cieszą.

Z początku myśleli, że w butelkach znajduje się piwo o smaku imbirowym. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że ich trop był tylko połowicznie słuszny. Oprócz 3-procentowego alkoholu w szkle znajdowała się spora zawartość ołowiu. Jak twierdzą naukowcy, ołów mógł trafić do butelek, ponieważ woda dostarczana do browaru znajdowała się w ołowianych rurach.

Butelki ułożone były równo jedna na drugiej pod pozostałościami piwnicznych schodów zajazdu Scarborough Castle Inn. Niektóre z nich nadal były zakorkowane. Znalezisko pochodziło z kilku browarów aktywnych w latach 80. XIX wieku. Większość z butelek nosiła podpis J.E. Richardson of Leeds.

Badania cieszy zostały przeprowadzone w West Yorkshire Joint Services. W butelkach znajdował się 3% alkohol zmieszany z ołowiem (0,13 mg/l). Jak poinformowali naukowcy z Archaeological Services WYAS, piwo mogło być szkodliwe dla zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)