WP

Łazik Curiosity odkrył materię organiczną na Marsie. 3 miliardy lat temu mogło istnieć tam życie

Kilka dni temu NASA zapowiedziała wielkie odkrycie na Marsie. Czwartkowa konferencja ujawniła, co naukowcy trzymali w tajemnicy. To potencjalne dowody, na istnienie życia na Marsie w przeszłości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To jedno z najważniejszych odkryć NASA ostatnich lat
To jedno z najważniejszych odkryć NASA ostatnich lat (Fotolia)
WP

Weteran NASA, Łazik Curiosity, odkrył złożoną materię organiczną w powierzchni Marsa, która prawdopodobnie była żywnością dla istot żywych, około 3 miliardy lat temu. Odkrycie to jest przekonującym dowodem między innymi na to, jak potencjalnie tętniąca życiem planeta, zmieniła się w pustynny, wypalony świat.

Curiosity przebadał próbki z ziemi krateru Gale. Materia, którą odkrył składała się między innymi ze związków aromatycznych, alifatycznych czy tiofenu. Oprócz tego, odkryto inne zaskakujące zjawisko. Naukowcy od dawna wiedzieli, że na Marsie istnieją spore ilości metanu, ale teraz dowiedzieli się o nich czegoś więcej.

WP
NASA
Podziel się

Podczas badań łazika Curiosity wykazano, że poziomy metanu wzrastają oraz spadają wraz ze zmieniającymi się porami roku. I nie są to minimalne różnice. Kiedy zima zamieni się wreszcie w lato, ilość metanu wzrasta ponad trzy razy. Naukowcy podejrzewają, że pod powierzchnią Marsa kryją się ogromne zbiorniki metanu, które wciąż się poszerzają. Prawdopodobnie metan jest wytwarzany przez materię organiczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP