Larotrectinib: Nowy lek na raka zatwierdzony w Europie. W USA kosztuje krocie
25.09.2019 21:41, aktual.: 26.09.2019 10:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nowy lek na raka został dopuszczony do stosowania w Europie. Larotrectinib może okazać się nową szansą dla chorujących, ponieważ jest skuteczny bez względu na miejsce, które zaatakował nowotwór. Jego uniwersalność to przełom w dziedzinie medycyny.
Larotrectinib to lek, który już zyskał miano rewolucyjnego. Według informacji przekazanych przez BBC, nowe lekarstwo zostało dopuszczone do stosowania w Europie.
Wysoka skuteczność leku na raka
Jego pierwsze testy miały już miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie podano go dwuletniej dziewczynce - Charlotte Stevens. Efekty kuracji były bardzo dobre i zgodne z wynikami poprzednich testów, w przypadku których lek przejawiał aż 75 proc. odpowiedź chorych na różne rodzaje nowotworów.
Larotrectinib: rewolucja w medycynie
Fenomen leku wynika z tego, że Larotrectinib może być zastosowany u osób chorujących na różne odmiany nowotworów. Bez znaczenia jest to, który z narządów zaatakował rak. Istotny jest natomiast wariant komórek rakowych, czyli genetyczny rodzaj nowotworu.
Wysoka cena
Lek stosowany jest w Stanach Zjednoczonych. Na amerykańskim rynku można go nabyć pod nazwą Vitrakvi. Koszt rocznej kuracji dla osoby dorosłej to około 393 tys. dolarów, cena dla dzieci jest trzy razy niższa.
Na razie nie ma oficjalnych informacji na temat cen, które mogą obowiązywać na europejskim rynku, a także tego, kiedy lek trafi do aptek.
Źródło: BBC, Gazeta.pl